Omrzliny, horská nemoc! Dramatická záchrana českých horolezců v Pákistánu má šťastný konec
Vrtulník pákistánské armády ve středu ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka, kteří s kolegou z Pákistánu v minulých dnech nedokázali dokončit sestup z hory Rakapoši.
Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek, kteří s kolegou z Pákistánu Vadžídulláhem Nagrím v minulých dnech při sestupu z hory Rakapoši uvízli, jsou v bezpečí. Trojice, která před pěti dny uvázla v nadmořské výšce kolem 6900 metrů, je nyní v pořádku ve městě Gilgit. Na twitteru to uvedlymístní úřady, podle nichž jsou alpinisté v dobrém zdravotním stavu.
Dosavadní snahy o záchranu komplikovala příliš velká výška a hlavně nevhodný terén pro přistání. V úterý třem alpinistům alespoň vrtulník dopravil lana, vodu, potraviny a léky.
Horolezci minulý týden v pátek úspěšně zdolali 7788 metrů vysoký, velmi těžko dostupný vrchol Rakapoši, poté začali sestupovat do tábora. Později ale poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do obtíží. Přes satelitní telefon byli však i nadále v kontaktu s rodinami a s úřady. V minulých dnech pátraly po horolezcích vrtulníky a v pondělí se záchranářům podařilo skupinu lokalizovat.
Záchrana přišla v pravý čas
Pákistánský list Dawn v pondělí napsal, že zatímco Pákistánec Nagrí byl v dobré kondici, jeden z českých horolezců má omrzliny a druhý trpí akutní horskou nemocí, kterou způsobuje nedostatek kyslíku ve vysoké nadmořské výšce. V místě, kde výprava tábořila, bylo přibližně minus 30 stupňů Celsia. Rakapoši je 27. nejvyšší hora na světě, leží v pohoří Karákóram. Místní ji také nazývají Dumani, matka mraků. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůře zdolatelných vrcholů. Ze základního tábora na vrchol je potřeba překonat převýšení 5000 metrů. Poprvé horu pokořili Britové Mike Banks a Tom Patey v roce 1958.
Podle ministra turismu regionální vlády Rádži Násira Aliho Chána šli Češi na výstup bez vládního povolení, což označil za neetické.