Opozice cupuje vládu: Je ke všemu hluchá, dělá nesmysly, je to úděsný chaos, zuří politici
Českem v posledních dnech bouří nespokojenost veřejnosti s vládním rozhodováním, co se týče koronavirové krize. Lidé si stěžují, že je situace chaotická a každou chvíli se mění nejrůznější nařízení, která nejsou transparentní. Přestože minulý týden došlo podle systému PES na rozvolnění, vláda opět řeší, že se nařízení znovu zpřísní. Je tak pravděpodobné, že se Česko znovu uzavře.
Vláda je hluchá
Postup vlády je už delší dobu trnem v oku opozice. I proto se včera rozhodla nehlasovat pro prodloužení nouzového stavu. "Hlasování o prodloužení nouzového stavu je jediná situace, kdy můžeme hlasováním přímo zareagovat na chaotická vládní opatření. Nezlobte se, ale tomuhle nebudeme asistovat," napsal na Instagramu Dominik Feri (TOP 09).
Opozice zároveň nabídla řešení, jak z obtížné situace ven, vláda ji ale nevyslechla. "Opozice jako celek navrhovala řešení, náš AntiCovid tým přichází každý týden s konkrétními návrhy. Vláda je ale hluchá a větší smysl má mluvit do dubu. Do toho vydává opatření, nad kterými zůstává rozum stát," uvedla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) s tím, že došla trpělivost.
Piráti poslali předžalobní výzvu
Jednání vlády kritizují i Piráti, podle kterých jsou vládní nařízení nešetrná a zároveň diskriminační. "Vláda žene maloobchody a živnostníky do krachu. Posíláme jí proto předžalobní výzvu a žádáme okamžité nastavení férových podmínek. Již nemáme jiný prostředek, jak se postavit proti bankrotu tisíců lidí, než postupovat právními kroky," zlobí se předseda Pirátů Ivan Bartoš, podle kterého vláda ignorovala i usnesení Sněmovny.
Způsob, jakým vláda bojuje proti šíření koronaviru, se nezamlouvá ani Petru Fialovi (ODS). "Vláda má dost možností, jak bránit šíření epidemie, nouzový stav nutně nepotřebuje. Opatření mají být rozumná, přiměřená a srozumitelná. Vláda tak ale bohužel nejedná," kritizoval předseda demokratů.
Strategie neexistuje
Podobně to vidí i hnutí STAN. "Vláda neplní, k čemu ji PS zavázala. Nevyužila čas k zavedení potřebných kroků, kterými by ochránila nejrizikovější skupinu obyvatel, připravila strategii pro vakcinaci, navýšila kapacity testování," napsali Starostové na Twitteru.
Marian Jurečka (KDU-ČSL) nabízel vládě pomoc, která byla ale dlouho ignorována. "Od října nabízím vládě spolupráci a pomoc, že rádi nabídneme svého zástupce do Ústředního krizového štábu. Doteď to pan premiér odmítal a dnes najednou otočil o 180 stupňů a obrací se na nás, že má zájem! Je smutné, že to děla premiér až v situaci, kdy vládě teče do bot," postěžoval si předseda lidovců.