Opozice tepe Babišovu vládu: Situaci ohledně koronaviru nezvládla, nemuselo to zajít tak daleko
Česko má aktuálně přes 113 tisíc aktivních případů s koronavirem, v nemocnicích leží přes čtyři tisíce pacientů a 1500 lidí s covidem-19 již zemřelo. Situace je už téměř neudržitelná a vládě nezbývala jiná možnost než vyhlásit tvrdá opatření v podobě omezení vycházení a zavření obchodů. K tomu se vyjádřili i čelní politici, kteří s rázným krokem souhlasí, ale zároveň tepou vládu, potažmo Andreje Babiše (66), za pozdní reakci.
Vláda se soustředila jen na volby
"Lockdownu se dalo předejít, to by však vláda nesměla svá rozhodnutí dělat na základě obav z voleb, ale z dat, která měla k dispozici. Teď musí přijít rychlá ekonomická pomoc!" má jasno Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Ta zároveň slíbila, že až Česko vyjde z nejhoršího, bude její strana hnát vládu k odpovědnosti.
Stejně to vidí i Petr Fiala, předseda ODS. "Nemuselo to zajít až sem, kdyby vláda půl roku neřešila volby, ale věnovala se skutečně tomu, abychom byli adekvátně připraveni," napsal na Twitteru předseda demokratů. Podle něj je teď důležité situaci rychle zvládnout a pomoci všem, které pandemie a vládní opatření zasáhly. Zároveň dodal, že musíme spoléhat na odborníky, kteří mají analýzy a informace, a doufat, že vláda se jimi tentokrát řídí.
Důležitá je podpora podnikatelům
Podle Fialy je také důležitá rychlá státní podpora všem lidem, které nařízení zasáhnou. "Dnešní rozhodnutí vlády je obrovským zásahem do svobody lidí, postihne naše životy a podnikání. ODS bude prosazovat adekvátní kompenzace a dělat vše pro zvládnutí situace," uvedl Fiala.
Po promptních kompenzacích volá také Ivan Bartoš z Pirátů. "Faktické zmrazení Česka silně dopadne na všechny občany od živnostníků, dohodářů přes zaměstnance či samoživitele. Je nyní bezpodmínečně nutné, aby vláda jasně komunikovala, jakým způsobem je podpoří a jak bude kompenzovat výpadek v příjmech," napsal Bartoš.
Na podnikatele si vzpomněl i Miroslav Kalousek (TOP 09), který je s nařízeními smířený a šetřil svou typicky peprnou kritikou. "Lockdown 'salámovou metodou' vyjde podstatně dráž, než kdyby se to udělalo naráz. To není kritika za každou cenu, sám nevím, jak bych rozhodoval já. To je jen povzdech," připustil Kalousek a popřál hodně sil všem dotčeným podnikatelům.
Neexistoval žádný plán
Reakci na vládní nařízení si neodpustili ani členové Senátu. Mezi ně patří i Jiří Drahoš (71), který vládu zkritizoval. "Místo toho, aby vláda jasně a s předstihem nastavila pravidla pro jednotlivé scénáře (jako mají například v Irsku), čekáme s napětím téměř každý den na tiskovou konferenci, abychom se dozvěděli, zda kompostárny zůstanou otevřené či nikoli," napsal senátor s lehkou nadsázkou na sociální sítě.
" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">K situaci se vyjádřil i další bývalý kandidát na prezidenta Pavel Fischer. Ten především apeloval na veřejnost, aby byla opatrná. "Od zítřka platí opatření, která jsou nezbytná kvůli šíření nákazy covid-19. Samozřejmě že každý zodpovědný a ohleduplný občan je bude dodržovat a o to vás také prosím," žádal Fischer na Twitteru. Zároveň ale vyjádřil nespokojenost s otálením vlády.
"Andrej Babiš k tomu řekl, že 'rozhodnutí jsme dlouho zvažovali'. Nebezpečně dlouho, pane premiére!" kritizoval senátor.