Orgánové hodiny: Proč byste měli vědět, jakým časovým harmonogramem se řídí orgány ve vašem těle?
Tradiční čínská medicína říká, že životní energie proudí v orgánech v určitých časových intervalech. Jeden den (24 hodin) rozděluje po dvou hodinách na biologické rytmy, které mají na jednotlivé orgány patřičný vliv. Každý orgán v lidském těle má svou dobu maximální aktivity, za dvanáct hodin potom nastává jeho klidová fáze.
Orgánové hodiny jsou stanoveny pro náš zimní čas, za letního času je třeba připočítat hodinu:
23.00 – 1.00 žlučník
V tuto dobu začíná pracovat žlučník. Lidé, kteří s ním mají potíže, se mnohdy budí, případně nemohou usnout
Minimální aktivita: srdce
1.00 – 3.00 játra
Naplno pracují játra, vrcholí detoxikace organismu. Tělo nyní funguje v útlumovém režimu. Nedoporučuje se káva, alkohol a kouření.
Minimální aktivita: tenké střevo
3.00 – 5.00 plíce
V činnosti jsou plíce, obvykle proto špatně spí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky a ti, co se potýkají s rýmou či zánětem dýchacích cest.
Minimální aktivita: močový měchýř
5.00 – 7.00 tlusté střevo
Začíná pracovat tlusté střevo, je dobré navyknout si v tomto čase na vyprazdňování. Probouzení by mělo být postupné, snažte se vyhnout spěchu a stresu Je dobré pít hodně čaje.
Minimální aktivita: ledviny
7.00 – 9.00 žaludek
Do aktivity se dostává žaludek. Tato doba je nejvhodnější na příjem vitamínů, lze již sníst i větší množství jídla. Tělo by mělo být v teple, nedoporučuje se například studená sprcha. Zvyšuje se schopnost pracovní činnosti a koncentrace.
Minimální aktivita: osrdečník
9.00 – 11.00 slinivka a slezina
Na maximum pracují slinivka břišní a slezina. Je dobré konzumovat ovoce, tělo dokáže bez problémů strávit sladkosti. Rozhodně by se neměl pít alkohol. Podáváme výborné duševní výkony, vyvarovat bychom se měli přílišné fyzické aktivity
Minimální aktivita: "trojitý ohřívač"
11.00 – 13.00 srdce
Nastává doba aktivní činnosti srdce. Nezatěžujte tělo velkým množstvím jídla. Dostavuje se mírná únava, pozor si dejte na úrazy. Vhodná je procházka a kdo může, dá si šlofíka :-).
Minimální aktivita: žlučník
13.00 – 15.00 tenké střevo
Nejvíce pracuje tenké střevo. Máme nižší práh citlivosti, což určitě oceníte při návštěvě zubaře. Začíná se zvyšovat tělesná a duševní aktivita
Minimální aktivita: játra
15.00 – 17.00 močový měchýř
V činnosti je močový měchýř. Doporučuje se pití bylinkových čajů. Trávicí systém je schopen přijmout vydatné jídlo. Aktivita stále stoupá, vhodný je sport i sauna.
Minimální aktivita: plíce
17.00 – 19.00 ledviny
Na maximum pracují ledviny. Je potřeba, abyste se vyhnuli všemu, co jim škodí – cukr, sůl, tuky, káva, alkohol, chemikálie atd. Pijte hodně vody, buďte v teple a nestresujte se. Od 18. hodiny jsme odolnější vůči bolesti, kolem 19. hodiny pak trpí citlivější jedinci bolestí hlavy, zvyšuje se nervozita.
Minimální aktivita: tlusté střevo
19.00 – 21.00 osrdečník
Do činnosti se dostává osrdečník neboli perikard (vak obalující srdce). Výtečně vnímáme po duševní stránce, nastává příhodný čas pro poslech hudby, četbu, návštěvu divadla apod. Výborně pracuje paměť. Řidičům se dobře cestuje, neboť reakce jsou nejbystřejší. Nejúčinněji působí antibiotika a natírání bolestivých míst mastmi.
Minimální aktivita: žaludek
21.00 – 23.00 "trojitý ohřívač"
Setkat se můžete i s pojmem "tři zářiče", dle tradiční čínské medicíny jde o trojité řídící centrum organismu, jež je zodpovědné za správné proudění životodárné energie čchi.
Nastává zklidnění, tělo se připravuje na spánek. Klesá tlak a teplota. Mozek má často snahu krátce před usnutím zhodnotit průběh dne. Nic už nejezte a nekuřte, relaxujte, rozjímejte
Minimální aktivita: slinivka a slezina
Pro zachování fyzického i psychického zdraví je důležité, aby životní energie v orgánech proudila pravidelně a rovnoměrně. Pokud už onemocníme, orgánové hodiny nám mohou posloužit při léčbě, lze jich využít k rychlejšímu uzdravení.
A co vaše vnitřní hodiny, respektujete svůj přirozený biorytmus?