Oslavenec Zdeněk Svěrák v Minišou Karla Šípa: V jaké roli vás nejvíce zaujal
Akumulátor 1
První nominace Zdeňka Svěráka na Českého lva za hereckou úlohu. Ve filmu, natočeném podle jeho scénáře, si zahrál roli léčitele Fišárka. Ten se pokouší hlavnímu hrdinovi v podání Petra Formana ukázat, jak zacházet s energií, kterou z něho vysává televize. Jeden z nejnápaditějších českých porevolučních filmů bohužel zůstal ve stínu ostatních děl tandemu Zdeňka a Jana Svěrákových.
Co je vám, doktore?
V hořké komedii Víta Olmera ztvárnil Zdeněk Svěrák zubaře Bohouše Burdu, kterému už všechno přerůstá přes hlavu. Jednoho dne se proto rozhodne radikálně změnit život, prodá auto a vrátí se do krajiny svého dětství, kde se ožení s nezkaženou ženou. První ze dvou spoluprací režiséra Víta Olmera a Zdeňka Svěráka.
Jako jed
Na tematiku mužů v krizi středního věku Olmer a Svěrák navázali už o rok později ve snímku Jako jed. Jeden z mála dramatických výkonů Zdeňka Svěráka a zároveň jeden z mála filmů, ve kterých hraje, ale jež nenapsal. Svěrák tvrdí, že v těchto dvou filmech se učil herectví. Na dotočné snímku navíc vznikl nápad na sepsání scénáře ke snímku Obecná škola, který měl původně režírovat Vít Olmer.
Jára Cimrman, ležící, spící
Zdeněk Svěrák si také zahrál roli jednoho z největších českých géniů, Járy Cimrmana. V tomto mystifikačním portrétu se jako Cimrman potkává s celou řadou známých osobností české i světové historie, poskytuje jim cenné rady a přichází o patenty vynálezů kvůli svým pozdním příchodům. Kromě mnoha humorných situací je ale tento film také významným podnětem k diskuzi na téma českého charakteru.
Kolja
V osmdesátých a devadesátých letech se Zdeněk Svěrák herecky našel v rolích starých mládenců a mužů v krizi středního věku. Nejinak tomu bylo i v Koljovi, prozatím posledním českém filmu, oceněném Oscarem. Svěrák ztvárnil postavu Františka Louky, violoncellisty, živícího se hraním v krematoriích a renovací hřbitovních nápisů. Za tuto roli obdržel druhou nominaci na Českého lva za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.
Na samotě u lesa
První výrazná filmová herecká role Zdeňka Svěráka, který se v ní poprvé sešel s Danielou Kolářovou. Hrají manželský pár, který chce koupit chalupu. Nečekaně ale musí na chalupě trávit čas i s dědou Komárkem v podání Josefa Kemra. Na samotě u lesa je jedna z klasik české komedie, dodnes reprízovaná v televizích.
Obecná škola
V celovečerním debutu svého syna Jana Svěráka si Zdeněk Svěrák zahrál postavu Františka Součka, otce hlavního hrdiny Edy Součka. Právě své postavě napsal Zdeněk Svěrák jednu z nejcitovanějších hlášek z celého filmu: "Kde jsou moje blatníky?"
Trhák
V nedoceněné komedii Zdeňka Podskalského, natočené podle scénáře dua Svěrák/Smoljak, hraje Zdeněk Svěrák idealistického scenáristu Jíšu. Ten chce na Barrandově prosadit svůj vážný scénář ze života současné vesnice. Zjistí ovšem, že se z jeho mistrovského díla stává hudební komedie, čemuž ale nemůže zabránit. Idealistický scenárista nakonec může udělat nějaké změny, ale už v duchu nově vznikající hudebního filmu. Film, který rozesmutní každého, kdo se někdy pokoušel prosadit scénář. "A kdy se budou točit dožínky?"
Vratné lahve
Prozatím poslední nominaci na Českého lva za herecký výkon získal Zdeněk Svěrák za roli učitele Tkalouna ve filmu Vratné lahve. V důchodu je bývalý učitel nespokojený a rozhodne se najít si místo ve výkupu lahví v pražském supermarketu. Setkává se tam s nejrůznějšími lidmi a ovlivňuje jejich osudy. Druhá spolupráce s Danou Kolářovou, která si ve Vratných lahvích opět zahrála jeho manželku.
Vrchní, prchni!
V komedii, kterou napsal s Ladislavem Smoljakem, ztvárnil Zdeněk Svěrák menší roli souseda Pařízka. I na malém prostoru ale dokázal skvěle zachytit čecháčkovství, které Pařízek představuje. A ty nejzapamatovatelnější hlášky z celého filmu říká právě jeho postava. "Vypadá jako Vrána, ale je to Králík! "