Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Oslavy roku 2021 ve světě: Nový rok přivítali lidé na Novém Zélandu nebo v Tichomoří

Oslavy roku 2021 ve světě: Nový rok přivítali lidé na Novém Zélandu nebo v Tichomoří
Zdroj: youtube.com
nový rok
Už je to tady! Celý svět se pomalu, ale jistě loučí s rokem 2020. Náročný koronavirový rok nejprve opustili obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova, který je součástí ostrovního státu Kiribati. Oslavy již proběhly i na Novém Zélandu. Postupně bude do roku 2021 přecházet celý svět.

Rok 2021 už klepe na dveře. Nový rok mohou vždy jako první vítat obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

Celkem ve světě potrvá přechod do nového roku 26 hodin. Nový Zéland je jedna z mála zemí, kde mohou silvestrovské oslavy proběhnout bez omezení, nejsou zde žádné místní aktivní případy koronaviru.

Letošní vítání nového roku ale bude většinou poklidnější než jindy, a to kvůli restrikcím vyvolaným současnou světovou pandemií. Mnohé vlády zavedly zákaz nočního vycházení, omezily větší shromáždění lidí a zrušily tradiční ohňostroje.

Nový rok 2021

Obyvatelé tichomořských států oslavili Nový rok jako první na planetě, který k nim dorazil úderem 11:00 SEČ. O hodinu později se k oslavám začala přidávat většina Nového Zélandu.

V 11:15 SEČ odbila půlnoc na Chathamových ostrovech, které patří Novému Zélandu. Zbytek Novozélanďanů se k oslavám přidá ve 12:00 SEČ, spolu s obyvateli Fidži a ostrovního království Tonga.

Ve 14:00 SEČ se k oslavám připojí australská velkoměsta Sydney a Melbourne a metropole Canberra. Každoročně tvoří novoroční kulisu v Sydney ohňostroj nad budovou opery na břehu oceánu, letos byl však zkrácen na sedm minut a lidé ho nesmí sledovat přímo z přístavu. V Austrálii se novoroční ohňostroje rušily i v minulosti, zejména kvůli požárům a velkému suchu.

Kvůli koronaviru Peking zrušil každoroční tradici

V Číně před oslavou civilního kalendáře dávají přednost oslavám příchodu lunárního nového roku. Oslava roku Buvola začne 12. února 2021. V posledních letech jsou v Číně populární i západní tradice včetně silvestra, letos je však omezí i nízké teploty, v Pekingu je okolo 15 stupňů Celsia pod bodem mrazu. Peking kvůli koronaviru zrušil tradiční čtyřdenní světelnou projekci na televizní věži. Chrám Lama omezil na polovinu počet turistů, kteří ho mohou navštívit, a také samotní Číňané letos cestují o poznání méně, než je v tomto období zvykem.

V Japonsku v posledních dnech prudce roste počet nových případů koronaviru, a tak císař Naruhito odvolal tradiční setkání s obyvatelstvem, které se mělo konat 2. ledna.

Tchaj-wan přivítá rok 2021 velkolepě

Prakticky beze změn jsou oslavy nového roku na Tchaj-wanu, kde si covid-19 doposud vybral sedm obětí na životech. Obyvatelé metropole se mohou těšit na ohňostroj s výškovou budovou Taipei 101 na pozadí.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy