Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Ostrý kritik Babiše MUDr Jan Hnízdil: Premiér se bojí o sebe. Nesmíme psychopatům dovolit naši zkázu

Jan Hnízdil
Zdroj: reprofoto Youtube
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
ROZHOVOR
Premiér Andrej Babiš (65) se podle lékaře Jana Hnídzila (62) v současné době nebojí ani tak o své děti nebo o občany, bojí se prý především o svou vlastní existenci. Jak by doktor, který popularizuje péči o zdraví i tělo, zatočil s koronavirem mnohem lépe? Co je pro nás největším nebezpečím?

Čtěte také: Lékař, který prodělal koronavirus: Vláda nás děsí a šíří paniku

Premiér Strach

Pane doktore Hnízdile, premiér se v poslední době přestal objevovat na veřejnosti. Svědčí to podle vás o něčem? Máte pocit, že ze strany některých vládních politiků dochází k zneužití strachu?

Andrej Babiš (65) se úplně se izoloval od rodiny i kolegů z úřadu. Chyběl na setkání nejvyšších představitelů v Lánech Patnáct nejbližších spolupracovníků nechal testovat na koronavirus, do budovy Úřadu vlády se smí jen jedním vchodem, pod dohledem termokamery. O Velikonocích zveřejnil video, jak v respirátoru, s dvoumetrovou pomlázkou, prohání manželku Moniku Proč v respirátoru? Proč v odstupu dvou metrů? Vždyť jsou manželé! To spolu nežijí?“

Co za tím podle vás je?

„Babiše ovládl existenciální strach. Ne o manželku, děti, firmu, naši zemi. Strach o sebe. Všechna jeho rozhodnutí jsou jím podmíněná. Šíří ho, kudy chodí. Říkám mu premiér Strach. Zeman, Hamáček, Prymula, Vojtěch, Schillerová, Havlíček na tom nejsou o moc lépe. Když lidi vystrašíte, přestanou se kontrolovat, můžete s nimi snadno manipulovat. Přesně to se děje.“

Čtěte také: Destrukce demokracie. Rozhodují muzikant a obchodník, říká právník

Řešení koronaviru

Kdybyste byl nyní předsedou vlády, co byste udělal jako první?

„Nerozhodoval bych sám, impulzivně. Sestavil bych skupinu odborníků na zamezení šíření viru a paniky, tedy hygieniky, epidemiology, právníky, psychology a ekonomy. Zvažoval jejich doporučení, jaká omezení zavést, jaký bude jejich přínos, jaké budou mít nežádoucí vedlejší účinky. Průběžně bych vyhodnocoval jejich efektivitu, chybná rozhodnutí hned korigoval. Nenechal bych se strhnout vlastním strachem a nikoho bych nestrašil. To si politik ve vedoucí funkci nesmí dovolit.“

Předpokládá se, že koronavirová pandemie změní do budoucna naše chování. Je to ale možné úplně, když současná podoba kapitalismu je založena na výrazné potřebě?

„Babiš mluví o válce proti koronaviru. Virus je dědičná informace uložená ve formě nukleových kyselin. Jde vlastně o ‚válku‘ informační. Válečný stratég Carl von Clausewitz řekl, že válka je pokračování politiky jinými prostředky. Když politik nedokáže řešit problémy, hrozí mu trestní stíhání, kolaps financí, sociálního systému, tak si najde zástupný problém. Aby odvedl pozornost od sebe, mohl svést vinu na někoho nebo něco jiného. Na EU, migranty, koronavirus.

Hesla ‚Společně to zvládneme‘ nebo ‚Musíme táhnout za jeden provaz‘ připomínají komunistickou agitku ‚Proletáři všech zemí spojte se‘ a ‚Kdo nejde s námi, ten jde proti nám‘.“

VŠE O KORONAVIRU ČTĚTE ZDE

Musí přijít změna

A zvládneme to?

„Co ale? Nosit disciplinovaně roušky? To, obávám se, stačit nebude. Problém je hlubší. Nárůst spotřeby, přelidnění, vyčerpávání energetických zdrojů, změna klimatu, nedostatek pitné vody, ničení životního prostředí. Před tím nás rouška z Číny neuchrání.

Platí to, co jsem už v únoru jedné redaktorce odpověděl na otázku, co považuji za aktuální největší hrozbu lidstva. Je to lidstvo samo. Koronavirus je informace. Pobídka ke změně chování. Můžeme ji pochopit a využít. Nebo se také nechat psychopaty strhnout k válce, k sebezničení.

MUDr. Jan Hnízdil je internista a rehabilitační lékař, založil a provozuje pracoviště komplexní psychosomatické medicíny Hnízdo zdraví.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy