Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Osudem zkoušená Kamila Moučková (†92): Legendární hlasatelce životního partnera přebrala Brejchová

Osudem zkoušená Kamila Moučková (†92): Legendární hlasatelce životního partnera přebrala Brejchová
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
legenda
Ve věku 92 let zemřela někdejší televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková. Uvedla to dnes na svém webu Česká televize. Moučková byla tváří protiokupačního vysílání v srpnu 1968, kdy statečně informovala až do vypnutí vysílačů o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, i když na ni mířily samopaly sovětských vojáků. Za normalizace pak Moučková čelila perzekucím. Do televize se mohla vrátit až v 90. letech po sametové revoluci. V osobním životě zažila hned několik karambolů a muži jí štěstí nepřinesli.

"Jsem silná osobnost, která unese spoustu věcí. Taky jsem si toho sobě v životě dost nakládala. Myslím, že mým životním krédem je být spravedlivá. Když se nad tím víc zamyslím, tak je to jednoduché - nelhat a nekrást," řekla ČTK Kamila Moučková v roce 2013.

V televizi působila už v začátcích veřejného televizního vysílání v Československu. "Od roku 1952 jsem hlásila v rozhlase, ale televize mě jako nové médium zajímala," uvedla před několika lety. Do televize nastoupila v roce 1956 a stala se první televizní zprávařkou v Evropě. Do té doby tento post zastávali jen muži.

Kamila Moučková - symbol vysílání v srpnu 1968

V srpnu 1968 v televizním vysílání informovala o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. "Říkala jsem si, co si to dovolují, ti šmejdi, překročit hranice jiného výsostného státu, to je něco tak strašného," vzpomínala později. Ze studia byla poté vyvedena se samopalem sovětského vojáka v zádech.

Po upálení Jana Palacha v lednu 1969 podporovala studentské protesty. Kvůli tomu musela z televize odejít a následně dostala zákaz vystupování v médiích. Dvě desítky let myla podlahy či lepila pytlíky, ale odvaha ji neopustila. Jako jedna z prvních například podepsala Chartu 77.

Návrat byl možný až po roce 1989

Až po revoluci v roce 1989 se mohla vrátit do médií. Moderovala například televizní cestovatelský pořad Objektiv a působila jako zprávařka v pražské Svobodné Evropě. V roce 2013 dostala cenu Arnošta Lustiga za udržení a rozvoj hodnot, jakými jsou odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost.

Ve stejném roce jí také prezident Miloš Zeman (76) udělil medaili Za zásluhy. "Každý z nás je ale jinak silný, s tím jsme přišli na svět. A tak neodsuzujme ty slabší," řekla po zisku ceny Arnošta Lustiga.

Na muže štěstí neměla

Kamila Moučková neměla za svůj život velké štěstí na muže. Během svého působení v divadle v Jihlavě poznala svého prvního manžela Miloše Williga, se kterým se ale po narození dcery Kateřiny rozešla.

Druhým mužem legendární hlasatelky byl Josef Moučka, se kterým měla dceru Barboru a syna Ondru. Manžel začal ale Moučkovou podvádět s paní na hlídání a následoval další rozvod. Po rozvodu udržovala tři dekády partnerský vztah s hercem Jiřím Zahajským, který jí utekl za Janou Brejchovou.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy