Otec šeptá mrtvým dětem poslední sbohem... TAK VYPADÁ SMRT V SÝRII PO ÚTOKU NERVOVÝM PLYNEM
Když bylo Mazinovi (13) 7 let, vypukla válka v Sýrii. Za svůj život už viděl opravdu vše, ale poslední chemický útok byl pro něj největší katastrofou. "K leteckému úderu došlo v půl sedmé ráno,“ popsal Mazin reportérovi CNN v nemocnici a o smrti mluvil absolutně v poklidu.
"Viděl jsem výbuch před domem mých prarodičů. Vběhl jsem k nim naboso a spatřil jsem dědečka, jak se dusí. A pak se mi začala točit hlava," vzpomínal Mazin. "Když jsem přišel k sobě, zjistil jsem, že jsem v posteli – bez oblečení. Myslel jsem, že jsem na klinice v Khan Shaykhun. Otočil jsem na chlápka ležícího na vedlejší posteli a říkal jsem mu ‚musíme se odsud dostat, letadla na nás budou znovu útočit‘," dodal. Chemický útok mu kompletně změnil život. Sice přežil, ale přišel o 19 členů svojí rodiny. Zemřel mu dědeček, bratranci i jejich děti.
Není jediným, kdo přišel o velkou část svojí rodiny. Abdel (39) kvůli chemickému útoku přišel o 22 příbuzných. Dokonce i o svá devítiměsíční dvojčata, která uložil do masového hrobu. Těsně předtím se s nimi podle reportérů AP rozloučil. "Sbohem děťátka, sbohem,“ zašeptal jim.
Velké trauma zažila i učitelka Aya Fadl (25), která se se svým synem snažila utéct do bezpečí. Místo toho viděla náklaďák hrůzy, kde ležela mrtvá těla jejich příbuzných a studentů. "Viděla jsem je. Všichni jsou mrtví," plakala. "Moje srdce je zlomené. Všechno bylo hrozivé. Všichni brečeli a nemohli dýchat," řekla novinářům AP. Kdo v úterý útočil, zatím není jasné. Západ za pravděpodobného viníka považuje syrského prezidenta Bašára Asada.