Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Pakty na pozadí olympiády: Čína podpořila Rusko v postoji k Ukrajině

Čínský prezidente Si Ťin-pching
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
Ukrajina

Čína a Rusko sjednotily postoj ohledně Ukrajiny, uvedlo podle agentury Reuters čínské ministerstvo zahraničních věcí po setkání šéfů diplomacií obou zemí v Pekingu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se vydal do Pekingu společně s prezidentem Vladimirem Putinem, který se v pátek před slavnostním zahájením zimních olympijských her setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Čínská diplomacie v prohlášení vyjádřila "porozumění a podporu" ruskému postoji v bezpečnostních otázkách, pokud jde o vztahy Ruska s USA a NATO. Obě strany podle prohlášení sjednotily svoji pozici nejen ohledně Ukrajiny, ale také Afghánistánu a situace na Korejském poloostrově.

Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic zhruba 100.000 vojáků. Vyvolalo tak obavy Západu, že se připravuje na vojenskou akci na Ukrajině. Moskva popírá, že by měla v plánu Ukrajinu napadnout, a tvrdí, že má obavy o vlastní bezpečnost. Od NATO a jeho členských zemí včetně USA žádá kromě jiného záruku, že aliance nepřijme Ukrajinu, a nebude tak zvyšovat svoji přítomnost v ruské blízkosti. NATO i USA tento ruský požadavek odmítají.

Čína se ve sporu ohledně Ukrajiny viditelně přidala na stranu Ruska už v pondělí při jednání Rady bezpečnosti OSN. Čínský velvyslanec na zasedání sdělil, že Peking shromažďování ruských vojsk u ukrajinských hranic nevnímá jako hrozbu.

Putin se sejde se Siem

Páteční schůzka Putina a Sia bude ostře sledována právě s ohledem na rostoucí sbližování Číny a Ruska. Kreml podle agentury Reuters dříve uvedl, že Putin a Si budou diskutovat jak o bezpečnostní situaci v Evropě, tak také o větší spolupráci týkající se financí či dodávek plynu. K podpisu je prý připraveno více než 15 rusko-čínských dohod. V ruské delegaci je vedle Lavrova také ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov a výkonný ředitel ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin.

O významu cesty ruské delegace do Číny svědčí i to, že Lavrov je po více než roce prvním zahraničním politickým hostem v Pekingu. Poslední podobnou známou schůzkou bylo podle stanice CNN jednání Si Ťin-pchinga s kambodžským králem Norodomem Sihamonim v Pekingu v listopadu 2020. Prezident Si pak Čínu neopustil od ledna 2020, kdy začala koronavirová krize, a místo toho jednal se zahraničními představiteli prostřednictvím videokonferencí.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy