Trendy
válka na Ukrajině Extrémní proměny Survivor 2025 Clash 12

Papež František se teď podruhé narodil, říká farář Bílé Czendlik. Ve škole mu učení šéfa zakazovali jako marxismus

Papež František se teď podruhé narodil, říká farář Bílé Czendlik. Ve škole mu učení šéfa zakazovali jako marxismus
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia, herminapress
Předchozí Další
+ Dalších 23 fotografií
ROZHOVOR

Víra v posmrtný život s sebou přináší i to, že zatímco nevěřící fanoušci zesnulého papeže Františka truchlí, katolíci se pomalu radují, že už je se svým Stvořitelem. Stejně to má i mediálně populární kněz Zbigniew Czendlik, který v rozhovoru pro eXtra.cz hlavu katolické církve v legraci podezíral z toho, že se mu tajně napojuje do hlavy. A připomněl, že papež vyšel z prostředí, kde se učila teologie u nás vnímaná jako marxistická, tudíž zakázaná.

Papež opisoval, vtipkuje Czendlik

Předpokládám, že jste neměl osobní zkušenost s papežem Františkem

Zbigniew Czendlik: „Ne, ale možná k němu mám blíž než ti, kteří s ním tu fyzickou zkušenost měli, protože si myslím, že jsme byli naladěni na stejnou vlnu.“

Buďte prosím konkrétnější.

„To znamená, že někdy jsem ho podezíral z toho, že se inspiruje mými myšlenkami, že se napojuje na mou hlavu. Protože to, co jsem řekl v neděli v kostele, on za týden řekl na Svatopetrském náměstí. Ale bylo to i opačně. Byl mi opravdu myšlenkově velmi blízký.“

Svým člověčenstvím František v očích většinové společnosti do jisté míry katolickou církev rehabilitoval, se mi zdá. Navíc když se nedávno vynořovaly další a další sexuální skandály kněžích, což tvrdě kritizoval.

„K problémům s pedofilií, které ho trápily, se stavěl čelem. A i podle mě byl velmi lidský. A právě za to ho lidé měli rádi, ať to byli katolíci, nekatolíci, věřící, nevěřící, muslimové, Židé – prostě spousta z nich si ho za tohle vážila.“

Co na něm imponovalo vám?

„Například to, že i jako papež bydlel v penzionu svaté Marty a ne v tradičním papežském apartmá. Říkal, že když bydlíš v paláci, musíš poslouchat, co máš dělat. Proto nechtěl palác. Imponovaly mi jeho boty, taška i oslovení. Už při zvolení dával najevo, že nechce být papežem pouze pro věřící, ale pro všechny. Uvědomoval si, že na Svatopetrském náměstí byla spousta lidí z celého světa, různých náboženství, různých myšlenkových orientací. A myslím si, že se mu podařilo, co si přál, že ho přijímali i lidé mimo církev.“

Co dál na něm pro vás bylo fascinující?

„I svatý František z Asisi, ke kterému se hlásil. (Hlásal chudobu a dbal o zvířata – pozn. red.) V tom se odráží nejen papežův přístup k nejzranitelnějším, ale také jeho důraz na ekologii. Upozorňoval na věci, o kterých se v církvi jinak tolik nemluvilo.“


Papeže formovala marxistická teologie

Když mi někdo umře v rodině, jsem nešťastný a smutný. Vy jako věřící možná máte naopak skoro radost. Není to tak?

„Na to mohu říci: papež nezemřel, papež se podruhé narodil. A narodil se prostě do jiného života. Tudíž není to tak, že bychom propadli nějakému zoufalství a beznaději, to vůbec ne. Vždyť zrovna o tom křesťanství je a o tom jsou i nedávné velikonoční svátky. Tedy o naději, věčném životě a o životě po smrti. Takže smrt je něco, čím bude muset projít každý z nás, ale věřím, že náš život pak bude mít pokračování.“

Papež říkal, že nerad vidí kněží žijící v luxusu. I u nás jsou k vidění církevní hodnostáři se třemi bradami, spoustou zlatých řetězů a prstenů, v drahých autech a podobně. Vzali si vůbec tito církevní představitelé k srdci něco z těchto Františkových slov?

„Možná ne všem se papež líbil. Je to dáno i prostředím, ve kterém žijeme. Papež František přišel z Jižní Ameriky. Byl vychován na takzvané teologii osvobození. Sám si pamatuji, že když jsem chodil do semináře, my jsme jako bohoslovci měli zakázáno tyto teologické knihy číst. Byly považovány za marxistické a levicové. A když z takového prostředí přišel papež, který vyrůstal v něčem úplně jiném než my, je to trochu jako střet civilizací. Ale upozornil na důležité věci, třeba na globální chudobu.“


Biskupové do paneláků nepatří

A co ty luxusní paláce: měli by v nich žít církevní potentáti?

„Nevyžaduji, aby se biskupové stěhovali do paneláků, protože to by zase nešlo. Ty budovy, ty paláce, patří k naší kultuře. Je důležité, aby se o ně někdo staral, aby tam někdo žil. Ty nikomu nevyčítám. Já bych v něčem takovém nechtěl bydlet. A je otázka, jestli je to žití v luxusu. Je tam vlhkost a podobně. Horší je to, když se takový člověk odtrhne od života.“

To si právě říkám: že pro vás musí být pravým bohatstvím kontakt s vašimi farníky. Vidíte je, jak se rodí, umírají, jak prospívají, i jejich nezdary…

„To si myslím přesně taky. To je pro mě to důležité a neměnil bych.“

Sám František jmenoval desítky kardinálů, kteří budou v konkláve volit novou hlavu katolické církve, takže bude mít asi i posmrtně dost silný vliv na výběr svého následovníka.

Určitě nemohl vidět do hlavy všem, ale předpokládám, že další papež bude pokračovat ve františkánském duchu.

Konec lásky v Survivoru? Ivanka promluvila o vztahu se sporťákem Davidem. Tohle ji mrzí nejvíc

Související články

Další články

Nejnovější kauzy