Patnáctileté dívky spáchaly sebevraždu: Může za to lék proti akné, myslí si rodiče
Annabel Wright ze Severního Yorkshiru byla naprosto normální dospívající dívka. Ve škole měla mnoho přátel a netrápily ji žádné psychické problémy. Na počátku května minulého roku se v podvečer učila na zkoušku ze španělštiny a dopisovala si se svým přítelem. Oba byli v tu chvíli nadšení, protože spolu měli v létě odjet na rodinnou dovolenou do Španělska.
Plánování dovolené však vystřídal šok a hrůza, rodiče nalezli svou dceru mrtvou v pokoji. Annabel ale podle všeho v rodinné anamnéze neměla depresi. Otec i matka jsou tak přesvědčení, že sebevražedné pocity způsobil lék Roaccutane, který pomáhá proti akné. Ten Annabel užívala šest měsíců.
"Vím, že nás Annabel nechtěla opustit. Cokoliv ji zasáhlo, přišlo jako přílivová vlna," řekla matka zesnulé Helen Wright. Ta společně s manželem Simonem postupně zjistila, že řada dalších mladých lidí v USA spáchala sebevraždu poté, co pravidelně užívala stejné léčivo.
Stejný osud potká i Courtney Morris z amerického Idaha. V den, kdy si rozhodla vzít život, odjela její matka na výlet. Courtney však chtěla zůstat doma a dodělat školní práci. Ta pak později během dne neodpovídala na matčiny zprávy. "Měla milující rodinu, dobré přátele, dobře se učila ve škole, sportovala, neměla v minulosti žádné trauma ani mentální problémy," tvrdí její matka.
Jednou z aktivních složek Roaccutanu je isotretinoin, což je látka příbuzná vitaminu A. Vyvinuta byla v 80. letech švýcarskou společností Roche. Britská asociace dermatologů dokonce uvádí, že devět z deseti pacientů vidí po užívání léku výrazné zlepšení jejich akné. Isotretinoin je však spojován s vážnými vedlejšímu účinky, jako je například sexuální dysfunkce nebo sebevražedné sklony. Společnost Roche však stále popírá, že je látka zodpovědná za depresivní stavy jedinců.
Nebezpečná látka je i v Česku
V České republice sice přípravek Roaccutane není dostupný, s léčivou látkou isotretinoin se však dají zakoupit jiné léky „Na trhu jsou jiné tři léčivé přípravky s obsahem isotretinoinu. Všechny jsou v ČR vázané na lékařský předpis,“ objasnila pro Blesk.cz tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová.
Na příbalovém letáku těchto léčiv jsou vypsány možné nežádoucí účinky. „Konkrétně deprese, úzkost a změny nálady byly pozorovány s frekvencí vzácně (u méně než 1 pacienta z 1000) a sebevražda, sebevražedný pokus a sebevražedné myšlenky s frekvencí velmi vzácně (u méně než 1 pacienta z 10 000),“ pokračovala Peterová a dodala, že SÚKL obdržel čtyři hlášení na vedlejší účinek. Jedním z nich byl i sebevražedný pokus.