Patrik Nacher radí: Deset věcí, které byste měli vědět před tím, než začnete na Vánoce bezhlavě utrácet
Mé jméno je Patrik Nacher a věnuji se problematice gramotnosti osobních financí už nějaký ten pátek, a ať to přiznáte, nebo ne, většina z vás si určitě někdy na něco půjčila. Já jsem tady od toho, abych všem dobrým lidem vysvětlil, že na dluh se prostě žít nedá! Proto zvažujte, co svým nejbližším pořídíte. Tady je několik rad, jak předejít problémům, a pokud vás téma osobních financí trápí, kupte si mou novou knihu Konec finančních negramotů v Čechách.
1. Neberu si půjčku na vánoční dárky ani na Vánoce jako takové, pokusím se nepodlehnout emocím a nákupní horečce, které jsou v tomto čase všudypřítomné.
2. Když už si nemohu pomoci a musím si půjčit, čímž poruším bod 1., učiním tak od seriózních institucí – banky nebo značkové nebankovní úvěrové instituce.
3. Pokud mi nechtějí půjčit instituce z bodu 2., nikam dál nejdu, neboť zřejmě nejsem „úvěruschopný“, a tím se vracím do bodu 1.
4. Pokud jsem porušil bod 1. a nakonec si přece jen půjčil a zároveň jsem úspěšně prošel bodem 2., tak si vyberu správný produkt pro tento krátkodobý účel – např. kreditní kartu, kde při vrácení peněz v bezúročném období neplatím úroky. Už méně vhodný je spotřebitelský úvěr a naprosto mimo jsou tzv. mikropůjčky.
5. Úvěrové nabídky si poté na internetu porovnám stejně jako to dělám při porovnání ceny jakéhokoliv jiného zboží. Úvěr si neberu pod časovým tlakem i přesto, že se Vánoce blíží a já nemám ani jeden dárek.
6. Takové porovnání je paradoxně srozumitelnější a jasnější, protože u úvěrů existuje tzv. RPSN, tedy celkové náklady za úvěr vyjádřené ročně v procentech, zatímco u cen běžného zboží tomu tak není a právě tam mohu být nepříjemně překvapen nárůstem vedlejších nákladů (pojištění, poštovné, doprava apod.).
7. Po opadnutí nadšení z Vánoc úvěr svědomitě splácím, přestože dárky třeba neměly u obdarovaných úspěch.
8. Nepůjčuji si znovu na splácení původního úvěru na Vánoce.
9. Vedle splácení vánočního úvěru si budu každý měsíc odkládat a vytvářet drobnou rezervu na příští Vánoce, abych si už nemusel znovu půjčovat a porušovat tím opětovně bod 1.
10. Vánoce nejsou jen o penězích a nákladech, přemýšlím, jak je šťastně prožít tak, abych se kvůli tomu nezadlužil a nezbláznil. Pokud už jsou s Vánocemi spojené vyšší výdaje, směřuji je do zvelebení bydlení či do modernizace domácnosti (i to lze pojmout jako dárek), což je svého druhu prospěšná investice