Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Pavel Trávníček obviněný ze zneužití dívky (15): Zásadní slova Věřiny terapeutky! Mluví i o predátorství

Věřina psychoterapeutka Mgr. Jana Koutníková redakci eXtra.cz sdělila, že nemá důvod verzi své klientky věřit.
Zdroj: Se svolením Jany Koutníkové/herminapress.cz/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Kauza

Dopustil se Pavel Trávníček (71) v roce 2000 sexuálního útoku na tehdy teprve patnáctiletou Věru, jejíž zdrcující zpověď redakce eXtra.cz před několika dny přinesla? Zatímco sám herec tvrdí, že jde o odporné lži, a hodlá se bránit soudní cestou, nyní promluvila i Věřina psychoterapeutka Mgr. Jana Koutníková. Ta podle svých slov nepochybuje, že se události odehrály tak, jak nám je její klientka odvyprávěla. 

Myslela si, že si k němu do šatny jde pro podpisovou kartu, místo toho podle svých slov odešla s doživotním traumatem. To alespoň vyplývá z otevřené zpovědi paní Věry, která redakci eXtra.cz popsala moment, kdy ji měl Pavel Trávníček donutit, aby ho ručně uspokojila.

“Otevřel dveře, pozval mě dovnitř, zamkl a šel se podívat ke stolu. Vyzval mě, abych šla za ním. Vtom mě pan Trávníček hbitě a silně chytil. Byla jsem v pasti. Stála jsem bokem k zrcadlu, které bylo vedle stolu. Otočil mě, přidržel si mě levou rukou tak, aby mě pevně držel, a pravou rukou si rozepnul kalhoty. Mou pravou ruku dal na svůj ztopořený úd,” popisuje události z inkriminovaného dne Věra, která se přiznala, že před několika lety musela vyhledat pomoc psychoterapeuta. A s Věřiným výslovným svolením nám nyní Jana Koutníková poskytla exkluzivní rozhovor. Jak moc je Věřina zpověď autentická, proč tolik let mlčela a čím si prošla?

První setkání

“Poprvé jsme se s Věrou setkali v roce 2018. Nejdříve za mnou přišla s obavami z nástupu do zaměstnání po rodičovské dovolené. Během rozhovoru vyšlo najevo, že má intenzivní strach zůstávat v místnosti sama s mužem nebo muži, což jí znesnadňuje návrat do pracovního kolektivu,” vzpomíná Jana Koutníková, která podle svých slov byla první terapeutkou, na kterou se Věra kdy obrátila. Mgr. Koutníková nám dokonce popsala diagnózu své klientky. “Podle symptomů - masivní zaplavení strachem, zrychlené dýchání, sevření na hrudi, ztuhnutí a poté hledání únikové cesty, porucha spánku - bych označila její stav jako posttraumatickou stresovou poruchu,” říká Koutníková, která nám i vysvětlila, co vůbec pojem posttraumatický syndrom znamená.
“Po události, která nějakým způsobem ohrožuje naši existenci - nejen fyzickou, ale i psychickou - se toto trauma opakovaně vrací. Někdy nahodile, často ale ve spojení s podobnou situací - člověk se pak takovým místům a situacím vyhýbá,” popsala Věřina psychoterapeutka.

Ta potvrdila, že s Věrou události z inkriminovaného dne řešily. “Ostýchala se, nebylo to pro ni vůbec lehké. Nakonec mi vyprávěla celou událost tak, jak nyní zazněla i v médiích. Bylo to autentické a věrohodné. Byl na ní vidět stres i neklid a poté trochu úleva. Věřím, že se událost odehrála tak, jak ji Věra vyprávěla,” říká psychoterapeutka s mnohaletou zkušeností, které jsme se zeptali, jak je možné, že se Věra nikdy nesvěřila svým rodičům.

Proč mlčela?

“Byl za tím stud - ten je velmi obvyklý a i děti, které mají s rodiči blízký a důvěrný vztah, se leckdy nesvěří. Dalším důvodem byl strach z odmítnutí - tedy že tomu rodiče nebudou věřit, zde hraje roli i popularita pana Trávníčka. Neuvědomělým motivem je i pocit viny - aby se oběti s traumatem vyrovnaly, hledají příčiny u sebe. Je to zajímavý mechanismus, který se v posledních letech hlouběji zkoumá,” vysvětluje Jana Koutníková a jedním dechem dodává, že její náhlá zpověď rozhodně neznamená, že by si najednou vzpomněla, co se jí v roce 2000 přihodilo.

“Po celou dobu zažívala intenzivní stresové reakce, když slyšela nebo viděla pana Trávníčka v médiích. Tato událost se jí pravidelně vracela ve vzpomínkách,” říká žena, která je první odbornicí, jíž se Věra se svým prožitkem svěřila. Jak ona hodnotí Věrou popsané chování Pavla Trávníčka?

Nebojí se použít slovo predátor

"Věděl, co chce a jak toho dosáhnout,” říká Koutníková, která se nebojí použít slovo predátor. “Slovo predátor se používá k vystihnutí charakteristických rysů napadení. Tito lidé se do poslední chvíle chovají vlastně nenápadně - mají masku přátelskosti, ochoty a ve vhodný okamžik rychle zaútočí. Jde o akt moci. Predátorství si také procvičují, tzn. často je více obětí, nejen sexuálního násilí, ale i fyzické agrese,” vysvětluje úspěšná psychoterapeutka, pro kterou není Věřin příběh ojedinělý. Její pomoc totiž vyhledává mnoho žen s podobnými zkušenostmi.

“Sexuální zneužívání a znásilnění v dětství a dospívání je stále tématem, které si oběti dlouho nesou, než konečně vyhledají pomoc. Některé příběhy jsou opravdu otřesné,” dodala Věřina terapeutka, která je podle svých slov ochotná svá slova zopakovat i před soudem.

Pomoci Věře se jí prý podařilo jen do jisté míry. “Nastoupila do zaměstnání a některé projevy posttraumatického stresu dokázala lépe zvládat. Zpracování traumatické události ale mnohdy potřebuje dlouhodobější péči. Vím, že Věra navštěvuje podpůrnou skupinu a k tomu i individuální psychoterapii v Bílém kruhu bezpečí. A to je moc dobře,” dodala Koutníková, které jsme se zeptali, jak je možné, že o svém příběhu dokáže Věra nyní mluvit, když předtím roky mlčela.

Co přimělo Věru promluvit?

“Domnívám se, že k tomu přispělo několik kauz z poslední doby. Když vidíte, že to zvládly i jiné ženy, dokážete své zoufalství, strach, ale i vztek přetransformovat do odvahy. Je to i signálem pro ostatní, kterým se stalo něco podobného - aby vyhledali pomoc a nemlčeli,” dodává s tím, že si cení hlavně její odvahy, protože nyní musí čelit obrovskému tlaku a zpochybňování.


“Naše společnost tohle téma tabuizuje. Vyšetřování trvá příliš dlouho, tresty, pokud už padnou, jsou spíše nízké. Znásilnění přitom patří k zvlášť závažným zločinům. Mnoho obětí si prostě rozmyslí, zda něco řekne. K prolomení mlčení by také přispělo intenzivnější vzdělávání - už děti na prvním stupni lze učit, jak se chovat bezpečně, co dělat, když k napadení dojde, komu to co nejdříve říci. Protože k sexuálním útokům bude docházet - to je prostě fakt a týká se nás všech. Nikdo není zcela v bezpečí,” dodává Věřina psychoterapeutka Jana Koutníková, která znovu zopakovala, že věří, že se událost odehrála tak, jak ji Věra popisuje.
Asi navždy bude mít nalomenou důvěru v lidi. Trauma je zážitkem na celý život, nejde na něj úplně zapomenout,” uzavřela Koutníková.

Julie Hojdyszová jako oběť nechutného obtěžování. Odporná zpráva od zvrhlého fanouška

Související články

Další články

Nejnovější kauzy