Pět zásadních otazníků kolem výbuchu ve Vrběticích: Kauzu zahalují mnohá tajemství
Nové informace o výbuchu vrbětického muničního skladu v roce 2014 nabízejí řadu otázek. Redakce eXtra.cz vybrala ty nejzásadnější.
Premiér Andrej Babiš v sobotu oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že Česko je svrchovaný stát a musí na toto bezprecedentní zjištění reagovat. Česko kvůli tomu vyhostí 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb. Pracovníci musí republiku opustit do 48 hodin, řekl vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček. Události kolem nových zjištění v souvislosti s výbuchem skladu vyvolávají řadu otázek.
1.Proč by Rusové vyhazovali sklad do vzduchu?
Bohuslav Sobotka, který byl v letech 2014 až 2017 předsedou vlády, tedy v době, kdy k výbuchu došlo, zastává názor, že Rusům se nelíbilo tehdejší politické uspořádání v České republice. „Proč by se Rusko dopouštělo státního terorismu na území České republiky? Podle mého názoru s tím cílem destabilizovat situaci, protože Rusům naše vláda nevyhovovala. Nebyla to vláda, kterou si Rusové přáli. Podíleli jsme se aktivně na sankcích přijímaných vůči Ruské federaci, to je věc, která s tím může souviset,“ sdělil Sobotka serveru Seznam Zprávy.
Dalším důvodem k útoku údajně měla být válka v Sýrii, kam měla putovat právě munice uložená ve vrbětickém skladu. Ve hře je podle vyšetřovatelů to, že rozvědka chtěla zabránit tomu, aby munice putovala ze skladu firmy Imex Group do Ameriky. Ta totiž chtěla poskytnutím zbraní pomoci syrským povstalcům, bojujícím proti prezidentovi Bašáru Asadovi, jehož režim Rusové podporovali. Jiná teorie zase tvrdí, že některé zbraně měly pomoct Ukrajině v boji s proruskými povstalci.
Ministr vnitra Jan Hamáček, který je nyní pověřený i řízením ministerstva zahraničí, v neděli v Otázkách Václava Moravce sdělil, že výbuch ve Vrběticích se zřejmě odchýlil od plánu a neměl nastat na území České republiky. Policie podle něj pracuje s variantou, že munice měla explodovat až později v Bulharsku.
2. Šlo o teroristický útok?
Sobotka si také uvědomil, že v oné době prezident Miloš Zeman mluvil o informacích, podle nichž má na území České republiky dojít k teroristickému činu. „Když teď čtu informace od premiéra a ministra vnitra, útok na Vrbětice byl teroristickým činem,“ řekl Sobotka Seznam Zprávám. Podobný názor zastávají i někteří opoziční politici. „Není to jen teroristický čin vůči ČR, ale také akt vůči členskému státu EU a NATO!" napsal na Twitteru například předseda lidovců Marian Jurečka. "Nejde to nazvat jinak než akt nepřátelství a státního terorismu," uvedl šéf ODS Petr Fiala. Tito politici ovšem nejsou jediní, kdo má tento názor.
Podobně mluví i generál Petr Pavel: "Je to pokračování agresivního stylu ruské zahraniční politiky s bezskrupulózním využitím všech prostředků. Akce vedena příslušníky speciální jednotky vojenského zpravodajství proti civilnímu zařízení suverénního státu je aktem otevřené agrese a nebojím se říct státního terorismu.
Ze strany Ruska jde o nepřátelský akt a nepřijatelné kroky. Vláda musí jednat razantně a ochránit občany ČR Nejde to nazvat jinak než akt nepřátelství a státního terorismu. Česká republika bude muset reagovat nejen vyhoštěním 18 diplomatů, ale i dalšími ráznými kroky.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 17, 2021
Premiér i prezident by měli jednat na úrovni EU a NATO s našimi partnery.
— Marian Jurečka (@MJureka) April 17, 2021
Požádat je také o podporu naší reakce vůči Rusku, není to jen teroristický čin vůči ČR, ale také akt vůči členskému státu EU a NATO!
Týdeník Respekt uvádí, že vicepremiér má nové poznatky už celé dva týdny. „Musel to vědět, není možné, aby to nevěděl, když už jsem to i já slyšel před třemi týdny. Vypadá to úplně šíleně. Hamáček je absolutně nekompetentní,“ řekl Deníku N bývalý diplomat Petr Kolář. I přesto však Hamáček chtěl jet do Ruska vyjednávat o dodávkách vakcín Sputnik V pro Českou republiku. „Nepochybuji o tom, že pánové Babiš i Hamáček o podezření na terorismus RF na našem území věděli dlouho. Přesto dál realizovali oportunistickou proruskou politiku. K činu se odhodlali, až když to nebylo možné ututlat. Svým včerejším vystoupením zachraňovali především sebe,“ napsal na svůj Twitter bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Nepochybuji o tom, že pánové Babiš i Hamáček o podezření na terorismus RF na našem území věděli dlouho. Přesto dál realizovali oportunistickou proruskou politiku. K činu se odhodlali, až když to nebylo možné ututlat. Svým včerejším vystoupením zachraňovali především sebe.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) April 18, 2021
4.Proč se na angažovanost Rusů při výbuchu skladu přišlo až po 7 letech?
Tato otázka stále nemá jasnou odpověď. Server Echo24 upozornil na to, že informace přišla v okamžiku, kdy jsou česko-ruské vztahy velmi napjaté, ať už jde o dodávku vakcíny Sputnik V, o otázku, zda se ruská firma Rosatom zúčastní soutěže na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, nebo o snahy Miloše Zemana a Andreje Babiše o výměnu šéfa BIS Michala Koudelky, který monitoruje působení ruských agentů na území České republiky. Roli může hrát také horšící se situace na Ukrajině a stále napjatější vztahy mezi USA a Ruskem.
5.Co bude dál?
Do pondělí by mělo území České republiky opustit 18 pracovníků ruského velvyslanectví. Vicepremiér Jan Hamáček bude v pondělí navíc o případu mluvit na zasedání ministrů zahraničí EU. Čeští velvyslanci při Evropské unii a NATO mají podle jeho instrukcí o kauze informovat spojence v obou organizacích.
Jan Hamáček se pro Deník N vyjádřil v tom smyslu, že navíc plánuje podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti. Činí tak v souvislosti s výrokem bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který podle svých slov o zapojení Rusů do Vrbětic věděl delší dobu.
Veřejnost také stále čeká na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, k němuž by ale mělo dojít až za týden. Kritikou k pomalosti Hradu nešetřil na svém Twitteru například Marian Jurečka. "Je neuvěřitelné, s jakou pomalostí a nechutí se náš prezident staví za naši zemi, bezpečnost a naše zájmy," napsal.
Vyjádření prezidenta, k Vrběticím příští neděli, není to zbytečně brzy?
— Marian Jurečka (@MJureka) April 18, 2021
Je neuvěřitelné, s jakou pomalostí a nechutí se náš prezident staví za naši zemi, bezpečnost a naše zájmy! Čekal bych od prezidenta jasné oficiální vyjádření a například dnes večer mimořádný projev k národu!