Petra Doubková: Češi milují nové věci
Záleží vám na ochraně přírody? Vyhledáváte si novinky, jimiž můžete i vy jako jednotlivec přispět k péči o životní prostředí? A slyšeli jste o pracích papírcích? Ne? Seznamte se.
Petra Doubková na téhle novince pracovala půl roku a její píle se vyplatila. Nejenže obdržela cenu za nejlepší startup, ale teď i ocenění v projektu Women in Tech, kterého se zúčastnila. Nápad přitom dostala na vysoké, nyní už vede společnost EcoHaus.
Když jste byla na vysoké, rozjela jste nápad s pracími papírky a započal se psát příběh společnosti EcoHaus. Jak jste tenhle nápad vůbec dostala?
Začala jsem na vysoké, je to tak. V soutěži Student Business Club, kterou pořádá Technická univerzita v Liberci společně s libereckým podnikatelským inkubátorem Lipo.ink., jsem dokonce loni v listopadu obdržela cenu za nejlepší startup. Studovala jsem textilní fakultu a snila o tom, že navrhnu udržitelnou kolekci. Vždy jsem ale skončila u toho, jak šetrně prádlo vyprat, protože správná péče o oblečení je důležitější než nakupování nových a nových věcí. A když jsem zkoumala trh s prostředky na praní, došlo mi, že je tam sice obrovská konkurence, ale že je zapotřebí modernizace. Zkoušela jsem papírky vyvinout pomocí nano stříbrných částic, které byly hit v covidu, ale kovy dělají nepořádek v odpadních vodách, protože se nerozloží. Proto mě napadlo zkusit stoprocentně rozložitelnou formu.
A jaká byla cesta od nápadu k realizaci?
Pracovala jsem na tom půl roku, možná i déle, a překážek bylo hodně. Jako studentka jsem neměla finance na rozjezd podnikání, musela jsem tedy, protože jsem nechtěla investora, zkusit crowdfundingovou sbírku. Velmi důležité na té cestě také bylo vyladit složení papírků, aby bylo šetrné i pro lidi s ekzémem, řešila jsem také vůně.
Jak papírky fungují?
Papírky fungují jako normální prací prostředek, ale balení je o 99 procent lehčí a skladnější, papírky se rychleji rozpustí, zatímco kapsle občas zůstane nerozpuštěná. Výhodné je, že papírky jdou použít při praní na nízkou teplotu, v ruce klidně přeperete plavky u moře, aniž by vám prostředek zabíral místo v kufru. A také s nimi jde vyčistit čalounění v autě, sedačka nebo koberec. Není přitom třeba při praní vybírat prostředek podle druhu tkanin nebo barvy textilu, papírky jsou univerzální.
V čem jsou šetrnější než ostatní prostředky na praní?
Mají jen šest složek, některé prací prostředky jich mají až 40, chemický proces je tak daleko méně náročný. Papírky neobsahují plasty, není v nich voda a nejsou v obrovských plastových baleních. Máme spočítáno, že kdyby Češi prali pomocí papírků, ušetříme osm tisíc tun plastů za rok!
Máte nějaký další plán, nápad, který můžete už teď prozradit?
Už v druhém kvartále příštího roku plánujeme spustit další tři produkty ve vícero variantách. Půjde o další super novinky na čištění v domácnosti v podobném duchu…
Máte pocit, že jsou Češi k novinkám, i těm v oblasti praní prádla, skeptičtí, nebo je naopak vítají?
Naopak jsem přesvědčená, že Češi milují nové věci! Víme o tom, že někteří zákazníci si papírky koupí ze zvědavosti a potom nám napíšou skvělé recenze v duchu, že tomu nevěřili a jsou velmi příjemně překvapeni. Dokonce někteří pořádají třeba ponožkové testy a zkouší, jak ponožky vyperou papírky a jak běžné prostředky.
Vy jste se letos zúčastnila projektu Huawei a Hospodářské komory ČR Women in Tech. Jak jste se k němu dostala?
Oslovila mě ambasadorka Linda Štucbartová a nabídla mi možnost se zúčastnit. Váhala jsem jen chvíli, protože práce mám hrozně moc, nakonec jsem ale měla chuť do toho jít.
Projekt je ve finále, jak ho hodnotíte?
Musím říct, že nelituji, většinou jsem všude nejmladší, ale i takhle našláplý ženský mě přijaly mezi sebe, spřátelily jsme se. A rady od nich, od účastnic z minulých ročníků, i ty od mentorů, to vše mě obohatilo a dalo jiné pohledy na věc. Program byl skvělý, moc mě to bavilo.