Petra se vyléčila z depresí: Zachránila ji transplantace obsahu střev druhé osoby
Petře Fojtíkové z Ostravy se podařilo vyléčit ze silných depresí. Doprovázely ji už od útlého věku a v pubertě se projevily naplno. Měla myšlenky na sebevraždu a nedělalo jí problém sebepoškozování. Rozhodla se tedy obrátit na odborníky. Ti jí nicméně předepsali antidepresiva, jež na Petru měly opačný účinek.
Ze zoufalství se uchylovala ke zvláštním metodám léčení. Nakonec však našla jednu, která by mohla fungovat, protože to bylo vědecky doložené. Objevila transplantaci střevní mikroflóry neboli fekální transplantaci. O této metodě jsou záznamy už ze 4. století z Číny. "VZjednodušeně se jedná o přenos obsahu tlustého střeva (tranpslantátu) zdravého dárce do střeva nemocného, příjemce mikroflóry," popisovala Petra ve své knize. Proč tahle metoda funguje, vysvětluje například poměrně nový vědní obor zvaný neurogastroenterologie, v jehož čele stojí doktor Michael Gehrson, šéf oddělení anatomie a buněčné biologie na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Ten prokázal, že v tlustém střevě se tvoří a ukládá 90 % veškerého serotoninu, tedy látky, která rozhodujícím způsobem ovlivňuje náladu člověka.
V Česku se tato metoda provádí, pouze pokud dojde k přemnožení jednoho druhu bakterie, což se diagnostikuje jako Clostridium difficile. V jiných případech se transplantace neprovádí. Existují však soukromé kliniky, které metodu přenosu mikroflóry provádějí. Za to si ale pořádně připlatíte. Na zahraniční soukromé klinice stojí taková transplantace od 250 tisíc korun a může se vyšplhat až k jednomu milionu korun, záleží na objemu stolice, která je použitá při transplantaci.
Stejně jako několik dalších, tak i Petra se rozhodla uchýlit k domácí fekální transplantaci. "Nakonec mi nezbylo nic jiného, než podstoupit domácí transplantaci střevní mikroflóry, která byla naštěstí úspěšná a já jsem se zcela uzdravila," popisovala Petra.
Fojtíková se tedy vyléčila ze silných depresí právě díky této metodě, kterou si sama našla. Protože tím chtěla přispět i Čechům, rozhodla se o tom napsat knihu. V knize popisuje celý svůj životní příběh. Snaží se dát naději těm, kteří trpí depresemi a léky na ně nezabírají, že mají šanci se ze svých hlubokých depresí vyléčit.