Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Pivo zdražuje, Češi si ho přesto mohou dovolit víc než před dvaceti lety. Kolik stálo v roce 1993?

Pivo zdražuje, Češi si ho přesto mohou dovolit víc než před dvaceti lety. Kolik stálo v roce 1993?
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
Den českého piva
O tom, že je Česko národem pivařů, nemůže být pochyb. Češi jsou totiž suverénně největšími konzumenty zlatavého moku v Evropě. Za to může i fakt, že cena lahvového piva je u nás mnohdy levnější než například nealkoholické limonády. Češi tak často nadávají, když pivo zdraží, a vzpomínají, jak levné bylo dříve. Ze statistik, které pro eXtra.cz nashromáždil projekt Evropa v datech, ale vyplývá, že lidé v Česku si mohou dovolit za průměrnou mzdu paradoxně mnohem víc piva.

To, že jsou Češi největšími konzumenty piva na světě, je známý fakt. Kdybychom vypitá piva přepočítali na počet obyvatel, připadá na každého Čecha včetně nemluvňat 141 litrů pěnivého moku, což je 282 půllitrů nebo 14 bas za rok. Prvenství potvrzuje i organizace Brewers of Europe, která sdružuje evropská národní pivovarnická sdružení včetně Českého svazu pivovarů a sladoven.

Podle organizace druhé místo obsadili Rakušané, kteří předloni vypili 107 litrů piva na osobu. Třetí příčku pak drží Německo, jehož průměrný obyvatel zkonzumoval 102 litry za rok. Dva největší konkurenty tak Češi poráží o pořádný parník.

Češi navíc vítězí i v množství vyrobeného piva. Podle statistik projektu Evropa v datech se u nás v roce 2018 vyrobilo 200 litrů zlatavého moku na osobu. V druhé Belgii (u které má Brewers of Europe poslední data za rok 2016) se jednalo o 182 litrů na hlavu a ve třetím Irsku to bylo 172 litrů. Opět tedy Česko potvrzuje, že ve výrobě a konzumaci piva je evropskou jedničkou.

Co ale za oním prvenstvím stojí? Může za to česká láska k pivu? Pravděpodobně ano, zčásti to má ale na svědomí i fakt, že cena zlatavého moku je v Česku velice nízká. Zatímco v Německu stojí lahvové pivo v průměru 23 korun, v České republice je hned o polovinu levnější, a to nemluvě o tom čepovaném. Cena piva se navíc v poměru k průměrným výdělkům stále snižuje.

Podle dat Českého statistického úřadu se přitom průměrná cena lahvové desítky od roku 1993 postupně zvýšila z 5,80 Kč na 11,59 Kč. Pamětníci tak mají pravdu, že za pivo platili výrazně méně než v současnosti. Jenže rychleji než ceny piva rostou mzdy, tudíž za průměrný výdělek můžeme oblíbeného alkoholického nápoje koupit víc. Zatímco v roce 1993 se průměrná mzda dala přepočítat na 1 018 lahváčů (509 litrů piva), letos je to už 2 951 lahví (1475 litrů).

Stejně tak si mohou Češi dovolit i více lahvové dvanáctky. V roce 2010, kdy statistici začali tato data sledovat, mohl si Čech za průměrnou mzdu pořídit 1 296 lahváčů. Oproti tomu by jich letos mohl koupit o více než pět set víc, tedy 1 847.

Není tak pochyb o tom, že Česká republika je opravdu královstvím piva. To ostatně potvrzuje i fakt, že si české pivovary v roce 2013 vymyslely Den českého piva, který připadá na 27. září. Řada Čechů si tak dnes s chutí připije na počest zlatavého moku.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy