Po stopách Nataši Gollové: Kde žila a strávila poslední léta života prvorepubliková kráska
Nataša Gollová, která by dnes oslavila už 109. narozeniny, se narodila v Brně. Její původní jméno byla Nataša Hodáčová, ovšem své příjmení si změnila podle svého dědečka a významného českého historika Jaroslava Golla. Proslavila se také v Německu, kde je známá pod pseudonymem Ada Goll.
Nataša Gollová a Adina Mandlová
Otcem Nataši Gollové byl významný politik či poslanec František Xaver Hodáč. Ona sama chodila na dívčí gymnázium, studovala v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a působila i v Anglii. Ovládala taky angličtinu, francouzštinu, němčinu a ruštinu, ovšem převážnou část svého života zasvětila herectví.
Působila v Olomouci či Bratislavě a v roce 1935 se dostala do Divadla na Vinohradech Působila taky v Divadle Na Fidlovačce nebo v Divadle satiry Jana Wericha, nejvíc se však proslavila coby herečka ve filmu. Vytvořila velmi oblíbenou dvojici s Oldřichem Novým, se kterým si zahrála v takových filmech, jako je Roztomilý člověk, Kristián, Eva tropí hlouposti nebo Hotel Modrá hvězda
Byla také kamarádkou s Adinou Mandlovou, jenže té přebrala německého partnera Wilhelma Söhnela, jehož potkala ve Zlíně. Bylo to však v době protektorátu, takže si Nataša Gollová kvůli tomuto románku užila své.
„Doktor Wilhelm Söhnel nebyl nacista. Ale v době, kdy byl Němec jako Němec a psal se s malým n, byla Nataša Gollová ve stejné situaci jako Baarová a Mandlová. Prostě spala s Němcem. Vyřešila to nejčestnějším způsobem. Zatímco se obě hvězdy daly zatknout, aby je lidi nelynčovali, Nataša odjela do terezínského ghetta, kde vypukl skvrnitý tyfus a kde jako ošetřovatelka neúnavně pomáhala,” uvedl pro portál dvojka.rozhlas.cz publicista Stanislav Motl.
Nataša Gollová ve filmu Císařův pekař
Tehdy onemocněla i Gollová, která tak přišla o šanci mít děti. Po válce se Gollová ocitla před prověrkovou komisí a byla potrestána zákazem činnosti. Za dva roky sice zase mohla hrát, ovšem už ne v Praze, a tak zamířila do Českých Budějovic, kde potkala režiséra Karla Konstantina, jehož si v roce 1948 vzala za muže. Její manželství ale spokojené nebylo a Gollová se začala vytrácet z filmového světa.
Později se však vrátila do Prahy a Jan Werich ji obsadil do hlavní ženské role ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař. V Praze žila v bytě na Janáčkově nábřeží číslo 33, kam za ní chodily její herecké kolegyně Stella Zázvorková nebo Jiřina Bohdalová a kam se poté nastěhovala její neteř Kateřina Hodáčová, provdaná Kovaříková. „Žije se tu krásně. Je to náš dům, ale po válce jsme o něj přišli a stali se z nás nájemníci. Získali jsme ho zpátky až v restituci roku 1990. Tetin byt prošel kompletní rekonstrukcí. Z původního nábytku zbylo jenom Natašino oblíbené křesílko a stolek. Ostatní zařízení jsme odvezli na chatu do Voznice,” uvedla pro Novinky.cz.
Gollová se objevila také v komedii Drahé tety a já, žádné další slavné role už ale nepřidala. Tehdy už navíc bojovala se závislostí na alkoholu a závěr svého života strávila sama v domově důchodců v Krči.
Nataša Gollová zemřela v roce 1988 a byla pochována na Vyšehradském hřbitově v Praze v hrobce rodiny Hodáčových. Podívejte se, kde dnes slavná česká herečka odpočívá.