Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Počet nakažených dále klesá. Do Česka dorazí nové léky na covid

Koronavirus: Počet nakažených dále klesá. Do Česka dorazí nové léky
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
koronavirus

Ve středu v Česku přibylo 16 179 potvrzených případů covidu, zhruba o 5000 méně než před týdnem. Je to sedmý pokles v řadě. Incidenční číslo se poprvé od 21. listopadu dostalo pod 1000. Za posledních sedm dní připadá na 100 000 obyvatel 979 nakažených. V nemocnicích je s covidem 6478 pacientů, což je nejméně v prosinci. V těžkém stavu je 1072 z nich. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V zemi dosud s koronavirem zemřelo 34 129 lidí. Od neděle 28. listopadu až do tohoto pondělí byl denní počet obětí vždy vyšší než 100. Na úterý zatím připadá 96 zemřelých, na středu pak 47 zemřelých. Údaje z posledních dní se ale většinou při dalších aktualizacích zvyšují.

Incidence zůstává v šesti krajích vyšší než 1000. Nejhorší situace je nadále na východě Česka. Ve Zlínském kraji připadá na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní 1244 případů koronaviru, v Olomouckém kraji je to 1158 případů. Naopak v Karlovarském kraji má incidenční číslo hodnotu 447, což je nejméně v zemi. Od středy kleslo incidenční číslo téměř ve všech regionech. Jedinou výjimkou je Ústecký kraj, kde se mírně zvýšilo na 924.

Pozitivita testů se snížila, objevil se druhý případ omicronu

Laboratoře ve středu provedly 124 000 testů, zhruba stejně jako před týdnem. Pozitivita se proti minulé středě snížila u všech třech typů testů. V případě preventivních klesla z 8,68 na 7,71 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil z 15,56 na 14,95 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesla pozitivita z 36,05 na 35,01 procenta.

V Česku se ve středu potvrdil druhý případ koronavirové varianty omikron. Jde o úzký kontakt ženy z Liberce, u níž se tato varianta viru na konci listopadu v ČR potvrdila jako první. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila omikron mezi znepokojivé typy koronaviru.

V zemi stále roste zájem o očkování, zejména o třetí posilující dávku, která by měla lépe chránit právě i před variantou omikron. Ve středu podstoupilo očkování v Česku 90 649 lidí, přibližně o 17 000 více než před týdnem. Pro třetí dávku si přišlo 78 266 lidí, což je dosud nejvíce za jeden den.

Zdravotníci v Česku podali dohromady přes 14,1 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Ukončené očkování má více než 6,4 milionu lidí, což podle ministerstva zdravotnictví představuje 60,2 procenta ze všech obyvatel. Z lidí od 12 let výše, kteří se zatím mohou očkovat, je plně naočkovaných 69 procent. Od půlky prosince se otevře registrace i pro děti od pěti do 12 let.

Od loňského začátku epidemie odhalily laboratoře v ČR celkem 2,298 441 případů covidu-19. Téměř dva miliony lidí se již z nákazy vyléčily.

Nový lék proti covidu dorazí v příštích týdnech

Do Česka by měly zároveň v příštích dvou týdnech dorazit dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19. Dohromady bude v zásilkách asi přes 14 000 dávek. Vyplývá to z vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na twitteru

Molnupiravir je antivirotikum od americké firmy Merck. Léčivo mělo podle dřívějších údajů firmy asi 50procentní účinnost při předcházení hospitalizaci po nákaze koronavirem. Agentura Reuters ale na konci listopadu uvedla, že podle posledních výzkumů má molnupiravir jen asi 30procentní účinnost. V Česku se používají pro léčbu nakažených i další přípravky. Vojtěch dnes sdělil, že je jich dostatek.

"Kromě monoklonálních protilátek už příští týden přijdou dvě palety nového tabletového antivirotika molnupiraviru. To je 5760 dávek," oznámil ministr. O týden později pak dorazí další tři palety molnupiraviru. Výhodou tohoto léku je podle Vojtěcha, že ho můžou pacienti užívat doma. Podává se totiž v tabletách.

V Česku se také pro předcházení vážných následků nákazy koronavirem používají tzv. monoklonální protilátky, které jsou ale podávány infuzí. Vážnému průběhu nemoci mohou monoklonální protilátky zabránit podle odborníků z 30 až 50 procent. Ministr zdravotnictví 22. listopadu oznámil, že Německo darovalo České republice 10 000 dávek protilátkových léků Regn-Cov-2 od firem Regeneron a Roche. Některé české nemocnice krátce předtím informovaly, že jim protilátkové léky docházejí.

Lék na covid-19 ve formě tablet, který by mohl ulevit přetíženým nemocnicím, připravuje také farmaceutická společnost Pfizer. Firma 16. listopadu oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o udělení povolení k nouzovému používání své pilulky s názvem paxlovid. Podle předběžných výsledků klinických testů snižuje tento přípravek riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 procent.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy