Počet nakažených v Chorvatsku roste: Které oblasti jsou na tom nejhůř?
Chorvatsko dlouho prezentovalo velmi nízká čísla nakažených nemocí covid-19 a právě díky tomu česká vláda zemi doporučovala jako ideální prázdninovou destinaci. Čísla nově nakažených se na přelomu května a června pohybovala kolem nuly. Od poloviny června ale přišel výrazný nárůst, který eskaloval 25. června s 95 novými případy. Šlo tak o druhý nejhorší výsledek od únorového vypuknutí epidemie. Počet nově nakažených je nyní kolísavý, pořád se ale víceméně drží nad padesátkou nemocných a stále je to rozdíl oproti nulovým přírůstkům z přelomu května a června.
Nejvíce postiženou oblastí je Záhřeb, kde aktuálně chorvatské ministerstvo zdravotnictví monitoruje 218 aktivních případů. Hlavní město Chorvatska, kterým protéká řeka Sáva, se stalo oblíbenou vnitrozemskou destinací pro mnoho turistů. Ti zde vyhledávají především památky a muzea.
Druhou nejvíce zasaženou částí je pak východ chorvatského vnitrozemí, který hraničí se Srbskem. V oblasti za poslední dny vzrostl počet nakažených na 156. I to je jeden z důvodů, proč země nařídila povinnou karanténu pro cestující ze sousedního Srbska, Bosny, Kosova a Makedonie.
Dubrovník a Zadar jsou na tom dobře
Co se týče přímořských oblastí, tak ty jsou na tom pořád vcelku dobře. Malou výjimkou je Split, který má 33 aktivních případů. Nedaleký Dubrovník, který je populární pro své písečné pláže a historické opevnění, pak monitoruje pouhých osm nakažených. O jednoho méně zaznamenal Zadar, což je oblíbená destinace především u jachtařů.
Celkově Chorvatsko zaznamenalo od února 2831 nakažených a 108 lidí koronaviru podlehlo. Podle webu koronavirus.hr je aktuálně s nemocí hospitalizováno 80 lidí, z čehož dva jsou ve vážném stavu připojeni na přístrojích. Ačkoliv čísla nejsou tak vysoká jako v některých zemích Evropy, varuje ministerstvo zdravotnictví, aby lidé byli zodpovědní a dodržovali všechna základní hygienická opatření.