Podle Blatného musíme pokračovat v dodržování nařízení. Nastínil, kdy by mohly otevřít obchody
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je Česko na dobré cestě. „S uvolněním počítá úroveň tři systému PES. V té nejoptimálnější variantě je možné, že k tomu dojde již 30. listopadu. Nemohu to slíbit, ale říkám, že je to možnost, a s velkou mírou pravděpodobnosti k tomu dojde v předvánoční čas,” uvedl Blatný.
Právě 30. listopadu by tak mohly otevřít všechny obchody a služby. Nadále by ale platilo omezení v počtu zákazníků v prodejně, kdy na 15 metrech čtverečních může být jedna osoba. Podobně by platily i dvoumetrové rozestupy.
Blatný přitom ráno v Poslanecké sněmovně říkal, že na rozvolňování je pořád brzy a že je i nadále potřeba dodržovat veškerá nařízení. "Všichni si budeme chtít koupit dárky. Kromě dárků si koupíme i nemoc a přeneseme ji do rodin," popisoval ministr. V takovém případě by podle něho hrozila v lednu další vlna koronaviru
Senát chce zrušit nařízení o zavření obchodů
Obchody by se ale mohly otevřít možná i dřív, jelikož senátoři připravili návrh k Ústavnímu soudu na zrušení zákazu prodeje ve většině obchodů během epidemie koronaviru. Podle senátorů totiž vláda toto opatření nedostatečně podložila. Návrh podepsalo 54 senátorů a bude předložen v případě, když sněmovna schválí prodloužení nouzového stavu. Oznámil to dnes pirátský senátor Lukáš Wagenknecht
"Vláda neodůvodňuje, proč se na půdě hypermarketů nenakazíte, ale na půdě malého kamenného krámu s obuví se nakazit můžete. Proto bychom byli velice rádi, aby toto Ústavní soud posoudil," uvedl Wagenknecht.
Návrh bude podle senátora předložen Ústavnímu soudu v případě, že poslanci rozhodnou o prodloužení nouzového stavu a vláda následně prodlouží platnost dosavadních opatření. Pod návrhem jsou podepsáni zástupci senátorských klubů ODS a TOP 09, Starostů, KDU-ČSL a frakce hnutí Senátor 21 a Pirátů.
Lidé se nejvíce nakazí v rodině nebo na pracovišti
"Nechceme dělat z Ústavního soudu třetí komoru parlamentu, ale je to jediná šance, jak nenormální a protiprávní stav změnit," uvedl předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Pod návrhem je podle něj podepsána většina členů jeho frakce.
Wagenknecht uvedl, že podle vládních údajů se většina lidí nakazí koronavirem v rodině a na pracovištích. Kabinet ale rozhodl o uzavření či omezení jen některých pracovišť a povolil nákup pouze základních potřeb s výjimkami, mezi něž patří květiny nebo náhrobní kameny, ale nikoli obuv či ošacení, podotkl senátor. Podle něj je nepřípustným zvýhodněním, aby si lidé mohli boty či oděvy zakoupit pouze v hypermarketech.