Podle Prymuly testujeme méně než v ostatních zemích: Čísla se zvedají kvůli společenským akcím, míní
Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula nám prozradil, že Česko je v testování oproti jiným státům lehce pod průměrem. Kdyby se více testovalo, čísla budou jistě vyšší. Mimo to také prozradil, kvůli komu se podle něj nákaza v posledních týdnech nejvíce rozšířila.
Testování
Za poslední dny v České republice enormně stoupá počet nově nakažených koronavirem. Kolují domněnky, že je to tím, že se v Česku mnohem více testují lidé, kteří nemají příznaky. To ovšem epidemiolog Prymula vyvrátil. Ba naopak si myslí, že se u nás testuje málo.
"Jsme na tom srovnatelně spíše lehce pod průměrem. To znamená, že tím to není. Třeba ve Francii se zavedlo testování masivní, kde během asi sedmi dnů otestovali zhruba milion lidí. My máme testů lehce přes milion od úplného začátku testování v České republice," řekl Prymula pro eXtra.cz.
"Jistě záleží na tom, kolik testujeme, od toho se odvíjí počet zachycených případů. Na druhou stranu to není lineární, když budeme testovat polovinu toho, co máme, tak zachytíme 60 až 70 % případů. Čím víc budeme testovat dál, tím ten záchyt bude vyšší," doplnil český epidemiolog.
Nově nakažení
Všechny pak zajímá, jak je tedy možné, že v posledních dnech stále více přibývá nových případů a kdo za to vlastně může. Spousta lidí se zastává názoru, že za to mohou převážně dovolenkáři. Jenže podle Prymuly na tom mají podíl jen částečný, nikoli dominantní. "Já si osobně myslím, že se na tom jistě podílejí, ale ten jejich vliv není úplně dominantní. Když se podíváme na počty importovaných případů, tak to jsou desítky. Na druhou stranu my tady máme teď velké stovky nových případů, takže oni určitě nepřinesli ten dominantní impulz, ale určitě na tom mají svůj podíl. Ten dominantní nárůst je otázka tady tuzemská, to znamená různé akce," vysvětlil Prymula.
Podle epidemiologa Prymuly za rozšíření nákazy mohou převážně klubeři a lidé, kteří navštěvují různé společenské akce. "Je to opravdu otázka barů, nočních klubů, různých setkání, soukromých party. Tam k těm přenosům dochází nejčastěji. Dominuje kategorie 20 až 29 let," uvedl.
Prymula si nemyslí, že by prozatím návrat do škol a běžného pracovního režimu měl vliv na vysoký nárůst nově nakažených. To ale neznamená, že se to nemůže projevit časem. "V tuhle chvíli za to ještě návrat do škol nemůže, ta čísla jsou velmi malá. Jsou to jednotky procent, protože si musíme uvědomit, že děti do škol začaly chodit nedávno. Tam se to ještě určitě neprojevilo. Ani návrat do běžného pracovního procesu, byť tam těch nákaz je už samozřejmě více, ale to není rozhodující," dodal na závěr Roman Prymula.