Perseidy vyvrcholí dechberoucí podívanou. Jaká bude viditelnost?
Aktivita nejoblíbenějšího meteorického roje Perseidy bude dnes večer na maximum. Lidé se tak mohou těšit na těšit na 80 zářících meteorů za hodinu. Nabízíme rady, jak si pozorování Perseid co nejvíce vychutnat.
„Maximum meteorického roje Perseid, který lze sledovat každé léto od 17. července do 24. srpna, letos nastane v noci ze čtvrtka 12. srpna na pátek 13. srpna,“ uvedl pracovník teplické hvězdárny Radim Neuvirt. „Výhodou bude Měsíc po novu, který nebude příliš rušit pozorování a jenž navíc zapadne už ve 22:22 SELČ,“ doplnil, proč budou podmínky pro pozorování příznivé.
„Kolem čtvrté hodiny ranní, v pátek 13. 8., by mělo být možné pozorovat až 80 meteorů za hodinu,“ sdělil Radim Neuvirt.
Roj bude aktivní až do 24. srpna, po jeho maximu 13.8. však bude počet „padajících hvězd“ postupně klesat.
Jak to bude s počasím
Perseidy pozorujte nejlépe vleže
Jak Perseidy pozorovat, abyste z toho měli nejlepší zážitek? „Meteorický roj je nejlepší pozorovat vleže, s pohledem směrem jižním. Vhodné je v půli srpna použít karimatku a spacák,“ radí Radim Neuvirt a dodává: „Hvězdárny budou mít jistě ve většině míst mimořádná pozorování, například na teplické hvězdárně se jedná již o několikaletou tradici. Tam bude mimořádné pozorování probíhat 12. 8. od 21 hodin do půlnoci, kromě Perseidů bude možné sledovat i Měsíc a planety Jupiter a Saturn.“
Společné pozorování Perseid
V noci při meteorovém maximu se bude také jako už tradičně konat společné komentované pozorování Perseid v areálu hvězdárny ve středočeském Ondřejově. Astronomický ústav Akademie věd ČR ho pořádá na tamní "radarové" louce. Lidé by podle pořadatelů měli 12. srpna přijít před setměním, aby pak světlem nerušili ostatní účastníky.
Pozorování oblohy je ve čtvrtek 12. srpna mezi 21:00 až 23:00 hodin v plánu také ve Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně. Těsně po maximu, v sobotu 14. srpna, se koná i tradiční akce Den a noc na Jizerce, jejíž součástí bude také pohled na noční nebe.