Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Podzim na talíři: Dejte si dýňovou polévku, štrúdl nebo zvěřinový guláš!

Co připravit z dýně?
Zdroj: Pixabay / Pixabay / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
recepty

Dýně, jablka či zvěřina - to jsou pravděpodobně největší hity podzimní kuchařské sezony. Nabízíme top recepty z těchto surovin. Hezky, česky, sezonně? Ano, i vaření vás může bavit. Vsaďte na lokální suroviny, které jsou právě teď v nejlepší kondici. Poradíme vám, jak s nimi naložit, a prozradíme i tajné triky šéfkuchařů. Podzimní gastro jízda právě začíná!

Atraktivní dýně

Oranžové baculky působí přitažlivě nejen na zahrádkách nebo v podzimních výlohách. Vyjímat se budou i na talíři. Nejoblíbenějším a zároveň nejsnazším dýňovým jídlem je polévka. Dýni, nejlépe Hokkaido, která se nemusí loupat, stačí jen umýt, nakrájet, zbavit semínek, pak uvařit nebo upéct, rozmixovat, ochutit, naředit vodou nebo vývarem a voilà, polévka je hotová! K dýni chuťově skvěle ladí chilli, česnek a zázvor, ale také skořice, kardamom nebo kokos, respektive kokosové mléko. Právě jím můžete polévku dochutit. Vyzkoušejte třeba skvělou dýňovou polévku s pečeným česnekem nebo se mrkněte, jak připravit dýňové rizoto či upéct fantastické dýňové muffiny.

Tajný trik: Pečená dýně lehce zkaramelizuje, což dodá polévce, rizotu i sladkým jídlům zajímavou příchuť. Tu ještě můžete podpořit špetkou muškátového oříšku.

Česká jablka

Rubín, Melodie, Bohemia, Jonagold… to nejsou, jak víme, žádná exotická jména seriálových postav, ale odrůdy českých jablek. Každá odrůda má svá specifika, například Melodie je nakyslejší, Jonagold chutná medově nasládle a Rubín šťavnatě a sladce. Ale všechny mají jedno společné: v kuchyni se dají využít na maximum. Když pomineme klasický štrúdl, hodí se jablka do mnoha dalších moučníků nebo i slaných či sladkých hlavních jídel. Za všechny jmenujme výtečné jablečné knedlíčky jen ze dvou ingrediencí.

Jablka chuťově nejlépe ladí se skořicí, kakaem, ořechy, medem, rumem a vanilkou.

Tajný trik: Při ochucování sladkých moučníků zkuste místo skořice použít perníkové koření. Štrúdl, buchty, rolády i koláčky budou nádherně provoněné.

Zvěřinové delikatesy

Jestli se nějaké maso neodmyslitelně pojí s podzimem, je to právě zvěřina. Během října a listopadu totiž vrcholí lovecká sezona, a tak je ideální čas zpestřit si jídelníček úlovky z lesa. Zvěřina se považuje za velmi aromatické a poměrně dietní maso, ale má svá specifika přípravy. Zásadní jsou asi dvě věci: aby bylo maso poživatelné, musí být vyzrálé a dobře ochucené. Zejména první bod nelze opomenout. Zvěřina bývá totiž tužší, proto je potřeba ji nechat dostatečně dlouho odležet v chladu a na čerstvém vzduchu a pak maso raději ještě naložit do takzvaného mořidla, které zajistí, že bude maso po upečení nebo uvaření nejen měkké, ale i chutné. Základní recept na mořidlo najdete zde. A co ze zvěřiny uvařit? Vynikající a oblíbený je třeba jelení guláš, zkusit ale můžete i kančí se šípkovou omáčkou či pečeného bažanta.

Zvěřina se neobjede bez koření. Mezi základní koření na zvěřinu patří jalovec, nové koření, celý pepř a bobkový list. K dochucení pomáhají červené víno, citron i nějaký pikantní džem, třeba rybízový. Nezapomeňte přidat také kořenovou zeleninu a slaninu nebo špek!

Tajný trik: Šéfkuchaři zvěřinu obvykle předem nesolí, ztratila by totiž svoji aromatičnost. Pokud zvěřinu pečete s kořením a zeleninou, stačí pak jen maso vyjmout a zeleninu s kořením jen rozmixovat, případně propasírovat, a eventuálně dochutit smetanou. Omáčka bude dost hustá i bez mouky.

Magazín Podzim v kuchyni ➔

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Další články

Nejnovější kauzy