Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Prague Pride je tu: Pohlavních identit jsou desítky, víte, kdo je tomboy či sissy?

Prague Pride je tu: Víte, kdo je tomboy či sissy?
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
gender

V souvislosti s 11. ročníkem Prague Pride, který prostoupí celý tento týden, jistě přijde na přetřes otázka genderu a kolik že pohlaví vlastně existuje. Odpověď není zdaleka tak jednoduchá a když se na to podíváme detailněji, zjistíme, že různých druhů pohlaví je mnohem více, než jste tušili. Víte například, kdo se označuje jako tomboy, jak se cítí transfeminine? A kolik jich teda vlastně je?

Než se vrhneme na rozlišování jednotlivých pohlaví, musíme vyvrátit mylné tvrzení, že pohlaví jsou jen dvě. Ve skutečnosti jich jsou desítky.

Z biologického hlediska tu máme muže, ženy a pak ty, u kterých najdeme znaky obou pohlaví. V takovém případě nejde jednoznačně říci, zda jde o muže nebo ženu.

Jackie Golob z Centre for Sexual Wellness v americké Minnesotě říká, že to, jaké máte genitálie, neznamená, jaké jste pohlaví. „Pohlavní znaky, se kterými se člověk narodil, nejsou jeho genderovou identitou,“ uvádí Golob a dodává: „Souvisí to také s tím, jakým způsobem se rozhodujeme vyjádřit své pohlaví, a to ať už prostřednictvím líčení, šatů a podobně.

Identita se může vyvíjet

Genderová identita se může v průběhu času měnit, není tedy pevně daná, a když se někdo identifikuje v současné době jako jedno pohlaví, neznamená to, že se v budoucnu nebude identifikovat jinak.

Ve velkém počtu případů je po narození ihned patrné, zda se narodil chlapeček nebo holčička. Jenomže to tak není vždy. Někdy zkrátka pohlaví miminka není jasné. Je to zhruba u 1 % populace. Ve skutečnosti existuje velký počet intersex (mezipohlavních) variací a zdaleka ne všechny se projeví hned po narození.

Intersex osoby najdeme i mezi slavnými. Příkladem může být jihoafrická atletka Caster Semenya, která se identifikuje jako cis žena – po narození byla zaškatulkována jako ženské pohlaví, má však vyšší hladinu testosteronu a chromozomy XY. To jsou důvody, proč někdy intersex lidé mohou mít značně negativní pocity.

Desítky variací

Pokud se na tuto problematiku nedíváme jen z biologického hlediska, ale i ze sociálního, je to ještě složitější, neboť každý člověk je jedinečný a jeho názor individuální. Někdo s příslušností k danému pohlaví souhlasí, jiný ne.

Velké množství trans a cis lidí (opak trans lidí) se identifikuje jako muž či žena, jsou zde však také lidé, kteří se takto identifikovat nedokážou. Z toho vyplývá, že tu máme velké množství variací identit. Pojďme si tyto identity v následujícím slovníčku stručně projít.

Slovníček pohlavních identit

Nebinární osoby (anglicky genderqueer) – do této škatulky spadají ti, kteří nejsou výlučně ženského ani mužského pohlaví. Cítí se jako smíšené, nebo nevyhraněné pohlaví. Může se střídavě cítit jedním a záhy druhým, či prostě žádným.

Intersexuál (nebo také lidský hermafrodit) – jde o osobu s ženskými i mužskými pohlavními orgány (alespoň částečně). Jedinci mohou mít kombinaci jednoho varlete a jednoho vaječníku, či různé chromozomy v jednotlivých buňkách. Z toho důvodu se často necítí ani jako muž ani jako žena.

Genderfluidní osoby – označení pro jedince, u nichž se genderová identita mění.

Bigender osoby – bigendeři jsou ti, kdo mění pohlaví podle aktuálního rozpoložení. Nejde o drobné změny nálady, ale spíše celkový vnitřní pocit. Bigendři jsou ve své podstatě dvě osobnosti v jedné, ženská a mužská.

Trigender osoby – tzv. trigendři jsou obdobou bigendrů, ale jak správně tušíte, tito lavírují mezi třemi pohlavími, tedy mužským, ženským a třetím pohlavím.

Pangender osoby – jedinci, kteří v sobě spojují všechny identity. Souvisí s tím polygender osoby, u nichž najdeme také souhrn mnoha identit, ne však úplně všech.

Agender osoby – jedinci, kteří necítí příslušnost k žádné identitě.

Transsexualita – nesoulad mezi psychickým a anatomickým pohlavím. Mezi transsexuály lze vysledovat několik podskupin. Představíme si je v následujících řádcích.

Tomboy – jde o dívku, která se už od dětství chová spíše jako kluk. Může se jako kluk například oblékat nebo se zabývá aktivitami, které bývají spíše chlapeckou doménou.

Sissy (neboli effeminní chlapec) - opačný případ. Jde o chlapce, který se od dětství chová a obléká jako dívka. Bývá též užíváno označení sissyboy. Slovo je odvozeno od anglického výrazu sestra (sister).

Shemale nebo také ladyboy (v Thajsku kathoey) – jde o jedince, kteří prodělali částečnou proměnu muže v ženu.

Transwoman – žena, která byla po narození označena za muže. Mohou například podstoupit hormonální terapii či operativní změnu pohlaví.

Transfeminine – osoba, která přišla na svět jako muž, ale identifikuje se s některými rysy typickými pro ženy. Na druhou stranu si však nepřeje být za ženu označován, také si drží řadu mužských návyků.

Více o tom, co souvisí s festivalem Prague Pride ➔

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy