Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Co stálo za sebevraždou Karla Heřmánka? Odborník pochybuje o plánovaném činu, příčiny hledá ve stáří, depresi i bolesti

Jan Beer a Karel Heřmánek
Zdroj: Se souhlasem J. Beera, herminapress / koláž: eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 31 fotografií
ROZBOR

Herec Karel Heřmánek (†76) šokoval Českou republiku, když si v sobotu odpoledne přiložil ke spánku zbraň a ukončil dobrovolně svůj život. Redakce eXtra.cz oslovila znalce lidské psychiky, který se ve svém uvažování přiklání spíš k variantě, že nešlo o předem naplánovaný čin. „Spíš měl záchvat nepředstavitelné bolesti,“ předpokládá.

Karel Heřmánek očima odborníka: Bolest přivede člověka do depresí

„Neznám samozřejmě detaily případu sebevraždy herce velikána Karla Heřmánka, takže spíš mohu předestřít nějaké své poznámky než učinit určitý jednoznačný závěr. Ale vše mi osobně nasvědčuje tomu, že nešlo o předem plánovaný čin,“ domnívá se v povídání pro eXtra.cz psychoterapeut Jan Beer.

„Pokud je pravda, že dotyčný trpěl zánětem trojklaného nervu, tak co mám poznatky od pacientů, jde o nepředstavitelnou bolest. Někteří pacienti, kteří tím trpí, to popisují jako nárazové zásahy elektrickými šoky. Ona nepopsatelná bolest se objevuje nečekaně a nečekaně také mizí. A to jsou opravdu situace, které člověka mohou přivést až do depresí. A to proto, že člověk nevidí světlo na konci tunelu,“ sděluje dál.

Deprese mohou být spouštěčem sebevražedného jednání. Lidé nad 65 let obecně jsou ohroženou skupinou. Stát se něco takového o dvacet let mladšímu člověku, ten si postěžuje na bolest, ale zajde k lékaři a bude si říkat, že to přejde. Zvlášť proto, že takový člověk vnímá před sebou jakousi perspektivu,“ pokračuje odborník.


Ztratil naději?

„V pětasedmdesáti senior perspektivu nemusí vnímat jako dlouhodobou. A může si říkat, že podobně už bude trpět až do smrti, což pro něj může být naprosto nepřijatelná představa. Tomu se říká tunelovité vnímání problému. Takový člověk pak má jedinou myšlenku: nic jiného, než si jakkoli pomoci od té strašné bolesti, ho nezajímá. A pokud se dostavuje ve vlnách, pokud bolest přišla na zážitkovém střílení, mohlo to být opravdu neplánované a mohlo jít o spontánní reakci na silně traumatizující impuls na střelnici. Šlo by tak o tragickou souhru nešťastných náhod,“ sdílí svůj postoj.

„Atak oné choroby zkrátka mohl vést k neštěstí,“ domnívá se expert.

Jsou tu ovšem určitá ale: podle svých slov měl být pacifista, zbraně ho nezajímaly, říkal, že by o nich maximálně uvažoval jen v případě sebevraždy. Nemohl skutek přece jen naplánovat dopředu?

„Mohlo by to být sice i připravené, ale přikláním se spíš k onomu náhlému impulsu. Kdyby byl o dvacet let mladší, možná zbraň odloží a jde si dát obklad,“ přemítá Beer, který ale raději nevylučuje žádnou variantu.

„Jsou choroby, které lidi provázejí celý život, a oni sebevraždu přesto nespáchají. Ale takový bolestivý impuls, který provází tuto nemoc, je něco nepředstavitelného,“ doplňuje.


Co se mohlo stát

„Podnětem ale může být cokoli. I jakákoli nepříjemná zpráva, kterou daný člověk nemusí unést. Kdyby neměl u sebe zbraň, za minutu chladným kalkulem dospěje k závěru, že život je přednější, že je zbytečné způsobovat sobě i ostatním takovou bolest. Protože u sebe ale zbraň bohužel měl, mohl bohužel dojít k závěru, že smrt je nejsnazším řešením, útěkem od problému,“ jako by narážel na poznatek, že herec si měl před smrtí číst cosi ve svém mobilu.

„Co vím, dotyčný byl poměrně úspěšný. Zabezpečil děti, podnikal, plánoval, dával lidem práci, byl vlastníkem řady nemovitostí. Že by dobrovolně chtěl odejít z tohoto světa, to se mi u osoby jeho ražení zdá spíš nepředstavitelné. Proto mi připadá logičtější, že šlo skutečně o náhlé hnutí mysli,“ dodal pro eXtra.cz psychoterapeut Jan Beer.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy