Pohřbení zaživa bývalo skutečnou hrozbou: Pro živé mrtvé byly jedinou nadějí bezpečnostní rakve
Společně například s upálením či utopením je pohřbení zaživa jedním z nejobávanějších způsobů smrti, jakým by zemřít nikdo nechtěl. Viktoriánská éra přitom je pověstná právě pro chybná prohlášení živých lidí za mrtvé a za jejich pohřbívání, i když ještě žili.
V této době nebyla medicína ani zdaleka tak vyspělá jako dnes a nemocí bylo požehnaně. Některé z nich způsobovaly takové útlumy srdeční činnosti, že nebylo možné poznat, zda člověku srdce bije či nikoliv. Často se proto stávalo, že rodiny a přátelé truchlili pro osoby, které na druhý břeh ještě neodešly.
Jedinou nadějí pro údajné nebožtíky byly bezpečnostní rakve a hroby. Známé jsou například zvony na hrobech, na které mohla osoba v rakvi zazvonit za pomoci provazu, který vedl od zvonu z povrchu země až do rakve. Úloha správců hřbitovů kdysi jednoduchá nebyla, obchůzky museli dělat několikrát denně a jakmile se zvon rozezněl, přispěchali na pomoc člověku pohřbenému zaživa.
Kontrola
Kromě zvonů existovaly i další způsoby, jakými se mohli zaživa pohřbení lidé dostat ze svých hrobů a jakými mohli správci hřbitovů kontrolovat, zda nebožtíci náhodou nejsou naživu. Jedním z takových způsobů bylo například okénko v rakvi, které i po jejím uložení do země zůstalo odhalené. Nejen správci, ale i pozůstalí skrz ně sledovali, zda se nebožtík neprobouzí k životu. Jakmile byly na těle patrné známky rozkladu, rakev byla hlínou zaházena úplně.
V roce 1790 pak byla zkonstruována rakev, díky které by v ní živý člověk přežil a dostal se ven i bez pomoci. Rakve v minulosti nebyly ukládány tak hluboko do země jako dnes a v této, kterou navrhl vévoda Ferdinand z Brunswicku, byly dva klíče. Vedla z ní širší roura, díky které do rakve proudil vzduch a dostalo se do ní světlo.
Zaživa pohřbený člověk tak po probuzení v rakvi, za předpokladu, že se probudil ve dne, téměř okamžitě spatřil dva klíče, za pomocí kterých mohl nepřibité víko rakve odemknout a dostat se z ní. Další designy pak poskytovaly živému mrtvému i jídlo a vodu, jiné například vzbuzovaly pozornost za pomocí petard, jejichž šňůry vedly do rakve, kde je mohl člověk zapálit sirkami, které při pohřbívání dostal.
Romana ze Survivoru zdrtila krutá zrada kamarádů. Prozradil, komu nemůže odpustit a jaké si nese následky
Související články

Nepříjemné obavy sestry Josefa Abrháma. Má poslední přání, musí ale spoléhat na hercova syna

Chátrající hrob Josefa Abrháma: Zasáhnout muselo město

Vražda na objednávku: Pejskař uviděl v pražském lesoparku pohřbení zaživa

Doktor Cvach byl zákeřný i v životě: Nevěrný padouch, co mě trápil, říká Devátá

Josef Laufer už má hrob: Dcera Ester Greifová místo tají

Dušičkové hroby slavných obrazem: Kde odpočívá Menšík, Hrušínský, Pilarová či Žbirka

Patrícia Janečková má na náhrobku krásný odkaz od rodiny: Hudba za ní šla až do nebe

Našli hrob a podobiznu skutečné Sněhurky: Největší rozdíly mezi ní a tou pohádkovou
