Pohřeb Karla Gotta: Podle kněze Halíka je státní pohřeb šílený a nevkusný nápad
Včera celou Českou republiku i sousední státy zasáhla velmi smutná zpráva o odchodu legendárního zpěváka Karla Gotta (80). Mistr byl považován za nejlepšího a nejúspěšnějšího zpěváka České republiky všech dob. Uznání se mu dostalo i v zahraničí.
Bohužel Karel Gott už delší dobu bojoval s akutní leukemií a svůj poslední boj prohrál. Informovala o tom jeho mluvčí Aneta Stolzová a později se k Mistrově odchodu vyjádřila i manželka Ivana Gottová Ta nyní nejspíše plánuje stěhování na Floridu, protože český národ ji nemá úplně v oblibě.
Včera svolal Andrej Babiš (65) mimořádnou schůzi vlády, na které se projednávaly možnosti pohřbu Karla Gotta. Premiér Babiš navrhoval státní pohřeb Nakonec se však rozhodlo, že půjde o pohřeb se státními poctami
Ovšem nápad se státním pohřbem neuspěl u všech. Pořádně to rozohnilo profesora a katolického kněze Tomáše Halíka. Ten poslal e-mailem dopis adresovaný sekretariátu pražského arcibiskupa a dalším církevním složkám a širšímu okruhu adresátů.
"Projevit úctu k uměleckému talentu zemřelého je jedna věc, šílený a nevkusný nápad s národním pohřbem v katedrále věc druhá. V tomto pokusu o mýtizaci hvězdy normalizačního zábavního průmyslu jde nejenom o projev naprosté devalvace hodnot a morální kýč, nýbrž i o politicky účelovou interpretaci našich moderních dějin a také o další pokus zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu," rozčiloval se Halík.
"Je to zároveň tragikomické poselství o současných národních hodnotách, národním sebepochopení a sebeúctě, které tím 'Gottland' vysílá do zahraničí," napsal profesor. "Jsem opravdu zvědav, zda se naše církevní vrchnost propůjčením katedrály zapojí do této blasfémie neonormalizačního režimu," zakončil Halík s tím, že se jedná o další morální zkoušku církve.