Pojem TĚHOTNÁ MATKA je prý nekorektní! Komu tohle proboha zase vadí?
Zaměstnanci Britské zdravotnické asociace (BMA) by neměli těhotné ženy nazývat "nastávajícími matkami". Lepší označení je pro ně "těhotný člověk". Předejdou tak prý tomu, aby se dotkli transsexuálů. BMA to píše ve svých interních brožurách pro svoje zaměstnance Informoval o tom deník Telegraph.
"Velká většina lidí, kteří jsou těhotní, se cítí být ženami. Můžeme ale mezi ně zahrnout transsexuály muže. A to tak, že použijeme pojem 'těhotní lidé' namísto 'nastávající matky'," cituje Telegraph materiály BMA. "Všichni víme, že biologické ženy jsou těmi, kdo rodí děti. Ale transsexuálové jsou také rodiči – a tohle je obrovský krok kupředu v boji s diskriminací," řekla Telegraphu Heather Ashton z organizace TG Pals, hájící práva transgender komunity
Většina lidí totiž vnímá role muže a ženy tradičně. A většinou je těhotná žena nastávající matkou. Jenže tak podle asociace vzniká genderová nerovnost. Také by se neměla používat slova "Mankind" a "Manpower" (lidský druh a lidská síla), prý je to až příliš maskulinní. Lepší jsou výrazy jako "Humanity" (lidství) a "Personnel" (osobní).
Přitom ve Velké Británii podle deníku Telegraph otěhotněl transsexuál jen jednou. Hayden Cross (20) se rozhodla přijít do jiného stavu ještě před změnou pohlaví.
V brožuře Britské zdravotnické organizace musí zaměstnanci také nazývat staré lidí staršími, výtahy pro hendikepované by zase měly označovat jako přístupné výtahy Také nesmějí používat slovo příjmení, ale vyměnit ho za vhodnější rodinné jméno. Dále pan, paní a slečna nesmí řadit v tomto pořadí, aby muži nebyli nadřazení. "Jde o směrnici pro zaměstnance a představitele asociace, jejímž cílem je vytvořit inkluzivní pracovní prostředí," vysvětluje mluvčí asociace.
Lidé jsou ale z brožury pobouřeni a na asociaci se snesla vlna kritiky. "Je to naprosto absurdní. Pokud nemůžete těhotnou ženu nazývat nastávající matkou, kam ten svět spěje?" zuří konzervativní poslanec Philip Davies. "Je to orwellovské, že? Další příklad toho, jak chtějí ovládat naše myšlení a způsob, jak hovoříme," myslí si římskokatolický biskup Philip Egan.