Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Pojídači hříchů: Kdo byli tihle tajemní poslové naděje a jak své řemeslo vykonávali?

Pojídači hříchů: Kdo byli tihle tajemní poslové naděje a jak své řemeslo vykonávali?
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další

Některá povolání minulých století již pochopitelně neexistují. Mezi neobvyklé profese, které zanikly, patří i post pojídače hříchů, dá-li se ovšem v tomto případě hovořit o práci.

Pojídač hříchů býval povolán k člověku, jenž náhle zemřel a nestihl se vyzpovídat, aby ho zbavil hříchů. Někdo z pozůstalých mu nejprve musel přes tělo zesnulého, za nějž se rituál konal, předat ke konzumaci chléb a pivo (nebo víno). Následně hříchojed pronesl modlitbu za spásu jeho duše.

Věřilo se, že právě symbolické pozření hříchů prostřednictvím chleba a nápoje má mystickou moc oprostit zemřelého od činů, jež by ho mohly tížit při cestě na onen svět. Hříchy takto přejdou na pojídače, který za to dostane trochu peněz a jídla. Duše zesnulého potom může v klidu odejít do nebe.

I když se poslání pojídače hříchů může zdát jako hodné úcty, šlo spíše o vyvržence žijící na okraji společnosti. Nezřídka se hříchojedem stávali tuláci, žebráci a různí ztroskotanci, kteří už neměli co ztratit. Přestože z druhých snímali provinění, lidé se jich obávali a štítili, uznání se nikde nedočkali.

Tradice pojídání hříchů se udržovala hlavně ve Velké Británii, ale i jinde v Evropě. V Horním Bavorsku například měli zvyk, kdy se na hruď nebožtíka položí koláč a truchlící ho společně snědí, čímž se podělí o jeho hříchy. Na Balkáně zase za stejným účelem pekli na pohřeb chléb s podobiznou mrtvého.

Za posledního pojídače hříchů bývá považován Richard Munslow (1833–1906) z anglického hrabství Shropshire. Na rozdíl od jeho předchůdců z dob středověku pocházel tento farmář z vážené rodiny. Úlohy hříchojeda se ujal patrně poté, co mu v roce 1870 umřeli během týdne tři děti na infekční onemocnění.

Na toto proklaté řemeslo můžete narazit ve snímku Pojídač hříchů z roku 2003, kde hlavní roli newyorského kněze Alexe Berniera ztvárnil Heath Ledger, popřípadě ve filmu Poslední hřích (2007), který byl natočen podle románového bestselleru americké spisovatelky Francine Rivers Polykač hříchů.

Zaprodali byste svou duši? Je vůbec možné, aby nějaký člověk mohl vykoupit viny jiných?

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy