Poklad století se stal kulturní památkou: Lidé ho konečně budou moci spatřit na vlastní oči
Hodnota pokladu století, který se nyní dočkal zařazení mezi kulturní památky, je podle znaleckého posudku 23,5 milionu korun. Nálezce, který stříbrné denáry a fragment keramické nádoby před 5 lety našel, dostal od Pardubického kraje odměnu ve výši 2 milionů korun.
Denáry jsou velké přibližně stejně, jako současná česká koruna. Vlastnit byť jeden denár znamenalo v minulosti velké bohatství, rozhodně nešlo o běžné platidlo. Historiky a numismatiky u nálezu ohromila kvalita, ražební lesk a samozřejmě i početnost - mincí a jejich zlomků nálezce našel 780, archeologové pak při dohledávkách v roce 2016 našli další stovky.
Dva roky čekání
Soubor mincí byl nyní zařazen mezi kulturní památky. „Návrh na zapsání kulturní památky jsem spolu s Lenkou Vostrou z Archeologického ústavu Akademie věd ČR odesílal na ministerstvo kultury před dvěma lety,“ uvedl pro Právo náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
„Ministerstvo potvrdilo, že poklad z Chýště je významným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti z konce 10. století a jeho význam je celoevropský. Měl by být památkově chráněn pro své řemeslné, umělecké a historické hodnoty,“ doplnil.
Výstava
Poklad století je ze zákona majetkem Pardubického kraje, na jehož území byl objeven. „Denárový poklad reprezentuje v ucelené řadě mincovní produkci českého přemyslovského státu v průběhu 90. let 10. století. Je mimořádným dokladem ekonomického potenciálu tehdejší elity,“ uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Podle náměstka hejtmana Pardubického kraje se mohou zájemci již brzy těšit na stálou expozici v tamním muzeu, kde bude poklad trvale vystaven.