Pokud virus zmutuje, může zabít až 10 procent populace, varuje neurobiolog Šerý
Velká část odborníků radí, že by se měla populace koronavirem promořit. Lidé by si tak, byť dočasně, vytvořili protilátky a ekonomika by se nezbrzdila. Proti promořování se ale důrazně postavil neurobiolog Omar Šerý. Promořením totiž může vir zmutovat, protože k takovému procesu dochází pouze v lidech. „Samotný virus se mutacím brání. Je přizpůsoben k tomu, aby mutoval co nejméně. Ten, kdo ho mutuje, je člověk.“ vysvětlil Šerý v Rozstřelu pro iDNES.cz.
Virus se může stát smrtelnějším
Podle Šerého obsahuje lidské tělo enzymy, které virus editují a snaží se ho záměrně zmutovat, aby se ho zbavilo nejenom tělo jednotlivých lidí, ale aby se viru zbavila celá populace. „Prostě my jsme tak nastavení, všichni lidé jsou v určitém smyslu jedno tělo,“ řekl neurobiolog.
"Bohužel lidské tělo nedokáže předpovědět, jak enzymy virus zmutují. A já mám strach z toho, že když se budeme promořovat, tak může docházet k tvorbě různých mutantních variant viru, které nebudou oslabovat," obává se Šerý a dodává, že se naopak mohou objevit varianty viru, které budou mnohem smrtnější, než jak známe covid-19 nyní.
Potřebujeme se covidu zbavit
Proto také Šerý není zastáncem promořování. Nelíbí se mu ani smířlivé reakce odborníků, kteří říkají, ať si lidé zvyknou, jelikož koronavirus jen tak nezmizí a bude tu s námi několik let, možná i na věky. "My se toho viru ale potřebujeme zbavit,“ apeloval v rozhovoru pro iDNES vědec.
Šerý se totiž obává, že virus může zmutovat, a to tak, že by se mohl stát mnohem smrtelnějším, než doposud je. „Tahle varianta pak pokosí 10 procent populace. A to snad nikdo nechceme. Takže promořování rozhodně není naším cílem,“ zdůraznil Šedý.