Politici odsoudili Mynářovo vystoupení: Smutná podívaná. Trestně stíhaný kancléř neřekl nic, zuří
Vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře k situaci ohledně hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana vyvolalo kritiku části zákonodárců. Poukazují na to, že vlastně neřekl nic. K prezidentovu zdraví a k prognóze dalšího vývoje se dnes Mynář nevyjádřil s poukazem na to, že tyto informace jsou pouze v dispozici prezidenta a jeho rodinných příslušníků. Ohradil se proti postupu Senátu a jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) v záležitosti Zemanova zdravotního stavu.
"Prohlášení, na které všichni čekáme, dnes rozhodně nezaznělo. Predikce toho, kdy se pan prezident bude moci vrátit ke svým povinnostem, vyslovena nebyla," napsal ČTK předseda STAN Vít Rakušan. Právě skutečnost, že tato informace chybí, podle něho vede k tomu, že se situací zabývá i Senát. "Kdyby existovala otevřená komunikace ze strany Hradu, tak by k takovým situacím určitě nedocházelo," dodal Rakušan.
Nově zvolený předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný považuje Mynářovo vystoupení za "nehorázný a hloupý útok na jednoho z nejvyšších ústavních činitelů". "Pan předseda Vystrčil opakovaně zdůraznil, že jemu a Senátu nejde o znalost detailů zdravotního stavu pana prezidenta, ale o jeho schopnost aktuálně vykonávat funkci hlavy státu a povinnosti s tím spojené. Pan Mynář jen potvrdil správnost slov pana předsedy Vystrčila, že prezident není v dobrých rukou," sdělil ČTK Výborný.
Kancelář Hradu se bojí
"Trestně stíhaný úředník bez bezpečnostní prověrky svým vystoupením potvrdil dlouho známý fakt: V úřadu, který zastává, dělá vše pro vlastní obohacení, ale náplň své práce absolutně nezvládá," napsala ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podotkla, že Zeman si Mynáře vybral a nese za něj odpovědnost. "Celá hradní galerka jen dělá vše pro oddálení okamžiku, kdy jim bude více vidět pod prsty, z čehož jsou jistě nejvíce vyděšeni," dodala.
Místopředseda a poslanec STAN Petr Gazdík míní, že Hrad měl o zdravotním stavu prezidenta informovat. "Tato (Mynářova) tisková konference byla zcela zbytečná a vidím za ní jen snahu kancléře mlžit. Není důvod ji více komentovat, byla naprosto o ničem," napsal ČTK. Podle místopředsedy KDU-ČSL a europoslance Tomáše Zdechovského se Hrad bojí. "To je po vystoupení kancléře Mynáře, který neřekl nic a jen si dělal alibi, celkem jasné," uvedl na twitteru.
Neřekl nic
Staronový poslanec TOP 09 Marek Ženíšek na stejné síti napsal, že "mistrovství světa zbytečných slov na Hradě dále pokračuje". "Smutná podívaná, ale je to důsledek toho, jakými lidmi se Miloš Zeman obklopil," poznamenal. "Neříkal pan vedoucí Mynář, že bude dnes na briefingu vyvracet lži a uvádět informace o stavu prezidenta republiky na pravou míru? Proč to tedy neudělal?" glosoval na Twitteru kancléřovo vystoupení lidovecký místopředseda a poslanec Ondřej Benešík.
Vystrčil neúspěšně žádal hradní kancelář o informace k Zemanovu stavu s ohledem způsobilost zastávat prezidentský úřad. Dnes obdržel odpověď Ústřední vojenské nemocnice, na niž se obrátil následně. Zeman je v této nemocnici déle než týden na jednotce intenzivní péče. Mynář mluvil na Vystrčilovu adresu o pokrytectví a o snaze zbavit prezidenta výkonu jeho pravomocí. "Jako vždycky neřekl nic mimo to, že si budou dělat, co chtějí," komentoval to na Twitteru místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů.
Proti postupu horní komory se vymezil předseda SPD Tomio Okamura, mluví o hysterii Senátu a s případným převodem Zemanových pravomocí nesouhlasí. "Prezidentovi vyjadřujeme lidskou solidaritu," napsal ČTK Okamura. Informování o prezidentově zdravotním stavu ale SPD pokládá podle něho za nedostatečné. Veřejnost by měla být informována pravidelně a pravdivě, nejlépe prostřednictvím ošetřujícího lékaře, dodal.