Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Politické události roku 2021: Predátor Feri a Zemanova vláda v akváriu

Prezident Zeman na schůzkách s kandidáty na ministry.
Zdroj: Twitter Jiří Ovčáček
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
ročenka

Rok 2021 byl poznamenán pokračující pandemií koronaviru. V jeho druhé části se však konala politická událost číslo jedna, kterou byly volby do Poslanecké sněmovny. Ty přinesly výměnu vlády a konec premiéra Andreje Babiše i levice ve sněmovně. Jaké další politické události se v roce 2021 staly?

Rok 2021 byl na počátku poznamenán lockdowny ve snaze zmírnit šíření koronavirové nákazy. Politický provoz se tak rozbíhal postupně. Už v přechozím roce byly domluveny předvolební koalice, v rámci kterých šly opoziční strany do sněmovních voleb na podzim.

Od faktického startu volební kampaně na jaře měla dobře našlápnuto koalice Pirátů a Starostů, která však předvedla rozpačité představení volebního programu, kde v hlavním pelotonu kandidujících prakticky chyběly ženy. Problémy se pak už jen vezly.

Feri zmizel jak pára nad hrncem

Oproti tomu koalici SPOLU složenou z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 neublížil ani skandál Dominika Feriho, kterého desítky žen obvinily ze sexuálníhio zneužití. Informace zveřejnily společně Deník N a A2larm. Politik rezignoval a následně se po něm slehla zem. To už však byla v plném proudu předvolební kampaň. Andrej Babiš přišel s velmi agresivní kampaní, ve které tvrdil, že Piráti chtějí do bytů nastěhovat migranty.

Ani to mu však nakonec nepomohlo. Ve volbách skončilo jeho hnutí ANO až druhé za koalicí SPOLU, která se stala suverénním vítězem. Naopak koalice Pirátů a Starostů skončila za očekáváním jen s 15,6 procenty a pirátští kandidáti byli navíc voliči STAN brutálně vykroužkováni. Do sněmovny se tak dostali pouze čtyři pirátští poslanci.

Po volbách se nevědělo, co je se Zemanem

Sestavování nové vlády pozdržela další událost, a sice zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Ten byl v říjnu dvakrát hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Podruhé to doprovázelo mlčení Zemanových spolupracovníků, kteří nechtěli sdělit, co s prezidentem je. Následně z nemocnice unikaly podivné zprávy a fotky, jako byla ta z návštěvy tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Zeman nakonec pobyl v nemocnici déle než měsíc a do Lán odjel až na konci listopadu.

Vládu Petra Fialy prezident jmenoval 17. prosince poté, co se postupně sešel s kandidáty na ministry. Kuriozitou bylo, že tyto schůzky i předchozí pověření Fialy sestavením vlády činil v průhledné kostce, kvůli své nákaze koronavirem. Události si všimla i zahraniční média.

Levice dostala knokaut

Zatímco pravicové strany se v letošním roce nadšeně ujaly po osmi letech vlády, levice ze sněmovny poprvé po listopadu 1989 zmizela. Jak nejstarší česká politická strana ČSSD, tak i KSČM nedokázaly překročit pětiprocentní práh ke vstupu do sněmovny a nebudou tak mít jediného poslance. V obou stranách v reakci na to padaly hlavy a obměnilo se vedení. KSČM vyměnila Vojtěcha Filipa za europoslankyni Kateřinu Konečnou, v ČSSD pak Jana Hamáčka nahradil v čele strany starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.


GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy