Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Polka umírala v bolestech s mrtvými plody v břiše: Češi na její počest pořádají sbírku, tu pomáhala založit Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinová: Zaštítila sbírku na pomoc polským ženám
Zdroj: Facebook Wioletta Paciepnik
Předchozí Další
potraty

Před nedávnem šokoval celý svět příběh Agnieszky (37), která čekala dvojčata, jenže kvůli komplikacím skončila v nemocnici. Bohužel jí postupně odumřely oba její plody, které však polští lékaři odmítli vyndat z jejího těla. Agnieszka tak pomalu umírala, až její tělo situaci nezvládlo. Český Fond nadační pomoci nyní na platformě Znesnáze pořádá sbírku na pomoc rodině zemřelé. Sbírku podpořila i žena miliardáře Karla Janečka Lilia Khousnoutdinova.

Je známo, že Polsko má velmi přísné protipotratové zákony. Přesto případ sedmatřicetileté Agnieszky šokoval celý svět. Nastávající matka dvojčat skončila v nemocnici s bolestmi v průběhu prvního trimestru. Lékaři ji však odbyli s tím, že je to v jejím stavu běžná věc. Krátce nato zemřel první z jejích dvou plodů.

Přesto se ani poté lékaři neodhodlali k operaci a nechali v jejím těle mrtvý plod. To se opakovalo i po odumření druhého plodu. Až dva dny poté, co se tak stalo, se dostala na sál. Jenže to už bylo pro Agnieszku pozdě a její zdravotní stav se rychle zhoršoval.

Patronem sbírky je Lilia Khoustnoutdinova

Matka tří dětí zemřela 25. ledna. Je přitom možné, že kdyby lékaři neotáleli s operací, mohla ještě žít. Na počest Agnieszky pořádá český Fond nadační pomoci na platformě Znesnáze sbírku na pomoc její rodině Pro mnoho žen je jedinou možností, jak bezpečně podstoupit potrat, odjezd do zahraničí, například do Česka. Polky se mohou obrátit na některé české neziskové organizace.

Patronkou sbírky je manželka miliardáře a prezidentského kandidáta Karla Janečka, publicistka a iniciátorka osvětových programů a kampaní zaměřených na rovné příležitosti žen a mužů Lilia Khousnoutdinova a Nadační fond Propolis33. Organizace násobí příspěvky zlatým řezem. "Od doby, co se legislativa v Polsku změnila, jsme zaznamenali mnoho případů, kdy ženám byla odmítnuta zdravotní pomoc s fatálními důsledky. Nyní je obzvlášť tragické, že po matce zůstali sirotci," uvedla pro eXtra.cz Lilia, podle které včasná interrupce může zachránit ženě život.

"S velkou radostí jsem se stala patronem sbírky pro rodinu zemřelé Agnieszky. Podporuji také sbírku pro organizaci Ciocia Czesia pro ženy které nemohou podstoupit potrat v Polsku," pokračuje Lilia.

S nechutí také vnímá snahu některých organizací přiživit se na těžké situaci žen a odrazovat je od potratů: "V Česku mě dostaly fejkové letáky, které se tváří jako linka bezpečí. Něco podobného jsem zažila, když jsem studovala v Oxfordu a mrzí mě, že se podobné praktiky dostávají i do České republiky. Tehdy na Oxfordu byla skutečná podstata "linky bezpečí" záhy odhalená a řešilo se to velmi razantně," dodala Lilia.

Farna: V Polsku bych nerodila

Nedávno se k situaci v Polsku vyjádřila i zpěvačka Ewa Farna. "Já v Polsku prostě rodit nebudu. Tam se jednoduše může stát, že vás nezachrání. Zkrátka, já bych se nyní bála být těhotná a žít Polsku. A říkám to i v polských médiích,“ řekla rázně zpěvačka.


GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy