Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Pomohl Krylovi a pouštěl zakázané písničkáře: Legendární novinář Jiří Černý slaví 85

Legendární novinář Jiří Černý slaví 85: Pomohl Krylovi a pouštěl zakázané písničkáře
Zdroj: Profimedia
Osobnost
Legendární český hudební publicista a moderátor Jiří Černý ve čtvrtek slaví 85. narozeniny. K této příležitosti vychází jeho kniha vzpomínek s názvem Napřeskáčku 1. Autor první československé hitparády Dvanáct na houpačce se dnes potýká s fyzickými problémy, s nimiž mu pomáhá terapeut, a musí chodit o francouzských holích.

„To by nevadilo, kdyby se daly dělat pořady, protože už bych asi mohl sám řídit, ale mám i šoféry," řekl Černý pro server Aktuálně.cz. V současnosti navíc chce trochu zvolnit. „Neplánuji nic jiného než jednou měsíčně hodinový pořad Sedmé nebe. Budu psát, co musím, i když mi to jde pochopitelně pomaleji, a budu se snažit poslouchat nějaké nové nahrávky," dodal.

Za minulého režimu se Černý stavil za hudebníky, které komunisté neměli příliš v oblibě. Byl to například právě on, kdo po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 sestavil a navrhl k vydání ikonické album Karla Kryla (†49) Bratříčku, zavírej vrátka. „V Houpačce měl čtyři písničky, které všechny okamžitě vypadly. Vyhrála až Bratříčku, zavírej vrátka,“ vzpomínal Černý minulý rok pro Reflex.

Antidiskotéky a zakázané desky

Díla písničkářů, které establishment zakázal nebo kteří emigrovali, pak pouštěl za normalizace veřejnosti i při takzvaných Antidiskotékách, tedy poslechových pořadech. Ty se pořádaly v mnoha různých městech a jejich koncept nebral ohled na komerční potenciál nahrávek, ale na náročný vkus návštěvníků a žánrovou pestrost. Lidé díky nim vyslechli i jinak nedostupné desky například od Vlastimila Třešňáka nebo Jaroslava Hutky. Antidiskotéky Jiří Černý provozoval donedávna.

S režimem měl problémy nezřídka kdy. Z ideologických důvodů ztratil v šedesátých letech místo kulturního redaktora v Mladém světě, kde jako první novinář u nás systematicky popisoval rokenrol, a nástup normalizace ho připravil o místo v Československém rozhlase, kde také moderoval a připravoval hitparádu Dvanáct na houpačce.

Po revoluci

V listopadu 1989 pak spoluzakládal Občanské fórum a moderoval některé demonstrace. Po sametové revoluci v letech 1990 až 1992 byl šéfredaktorem tehdy nového hudebního časopisu Rock & Pop, který vychází dodnes.

Přispíval do mnoha médií a je také autorem řady knih o hudbě. Je držitelem Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. Minulý rok byl uveden jako první nehudebník v historii do Síně slávy hudebních Cen Anděl.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy