Pondělí plné změn: Dva nové kompenzační programy a miliardy pro zdravotníky
Podnikatelé budou moci první kompenzační bonus získat zpětně od 11. ledna. Ve druhém programu budou mít podnikatelé, kterým klesly meziročně tržby alespoň o 50 procent, nárok na náhradu 60 procent z nákladů, zpětně od 1. ledna. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to napsal na twitteru.
Nové programy by podle dřívějšího vyjádření vládních představitelů měly nahradit dosavadní specifické dotační tituly jako COVID ubytování, COVID nájemné nebo COVID sport. Fungovat by měly zároveň s programem Antivirus na podporu zaměstnanosti a kompenzačním bonusem pro živnostníky, ve kterém vláda podporu z 500 korun zvýšila na 1000 korun denně.
Inspirací pro program COVID 2021, kterým stát přispívá na zaměstnance, je podpůrný titul COVID gastro uzavřené provozovny. Podnikatelé, kterým vláda protiepidemickými opatřeními zakázala nebo omezila činnost a tržby jim v posledním čtvrtletí loňského roku klesly meziročně alespoň o 30 procent, v něm mohou získat 400 korun na zaměstnance či spolupracující osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za každý den uzavření. Profesní organizace ale podle Havlíčka žádaly ještě alternativní program, který by zohledňoval propad tržeb.
Odměny pro zdravotníky
Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně vyčleněno 12 miliard korun. Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek řekl, že by zdravotníci měli dostat odměny v květnové výplatě.
Podle Blatného by měli zdravotníci obdržet částku srovnatelnou s loňskem, loni dostali za jarní měsíce navíc 75 000 korun hrubého. To dnes uvedla také ČT, podle které zároveň nezdravotničtí pracovníci dostanou 30 000 korun. Odměny podle pátečního vyjádření ministra dostanou i zdravotníci, kteří pracují mimo nemocnice. Peníze by jim měly jít díky změně kompenzační vyhlášky.
Vláda dnes také schválila odměny od 15 000 do 50 000 korun podle profese a činnosti pro pracovníky v sociálních službách. Sociální pracovníci krajů a radnic a pracovníci odborů ochrany dětí by pak měli získat 25 000 korun. Částky jsou za plný počet odpracovaných hodin, při menším úvazku se krátí.
Konec Rážové, nastupuje Svrčinová
Ministr Blatný odvolal ke 14. březnu hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou Od příštího týdne bude funkcí pověřena dosavadní ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Blatný na tiskové konferenci oznámil, že jeho návrh na odvolání Rážové dnes schválila vláda. Důvod změny nekomentoval.
Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už předtím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu nezvládla svou práci v počínající epidemii. Sedmapadesátiletá Svrčinová vede moravskoslezskou krajskou hygienickou stanici od loňského ledna. Je odbornicí v ochraně a podpoře veřejného zdraví, dlouhá léta se specializovala na hygienu výživy a bezpečnost potravin, jako auditorka i na celoevropské úrovni v Bruselu.