Poručíme větru, dešti v praxi: Vědci našli způsob, jak ZKROTIT MRAKY!
Vystřelení rakety do bouřkového mraku
Loni v Novém Mexiku vzniklo složité technické zařízení, jehož cílem bylo pálit výkonným laserovým dělem do oblaků a vytvořit v nich vlákna plazmatu. To se jim opravdu povedlo a mezi dvěma bouřkami tento jev vytvořili, plazma opravdu vzniklo a fungovalo jako vodič. V oblacích opravdu došlo k elektrickým výbojům, na zem ale blesk nesjel, protože vlákna existovala příliš krátkou dobu.
Blesk jako podceňovaný zabiják
Výzkum blesků je důležitý, protože v dnešní době je vše závislé na elektřině a právě ta blesky přitahuje. Přestože hromosvod zabrání požáru, tak úder blesku do domu ještě pořád může zničit vše, co je připojené k elektrické síti. To samé platí pro komunikační stožáry, základové stanice mobilních sítí a bezpočet dalších zařízení, včetně letadel a vesmírných raket.
Blesky jsou stále ještě značně nepochopený fenomén, na jejich vznik má vliv obrovské množství faktorů. A mají také značný ničivý potenciál, proto se vyplatí pochopit, za jakých okolností vznikají a jak přežívají. Pokud by bylo možné spustit blesky uměle, dalo by se to využít například pro výzkum ochrany před blesky.
Létající drak
Podstatu blesku začali vědci odhalovat v 18. století. Mezi známé průkopníky patří americký vědec Benjamin Franklin. Jeho pokus s chytáním blesku na létajícího draka vešel do dějin a byl mnohokrát opakován, často s tragickými výsledky. V roce 1752 Franklin spolu s pomocníkem vypustil za bouřky létajícího draka. Šňůru pak obvázal kolem kůlu a na druhý konec připevnil kovový klíč. Když přiblížil ruku ke klíči, přeskočila jiskra.
Blesky podle libosti
Nápad spustit bouřku pomocí laseru není nový. Poprvé to vědce napadlo už v sedmdesátých letech minulého století. Dlouho však neměli k dispozici dostatečně výkonná zařízení. V posledních letech se sice takové lasery podařilo vyrobit, ale byla to většinou velmi rozměrná zařízení a nešlo je používat mimo laboratoře. Nyní se to však povedlo. K čemu tyto pokusy povedou? Podaří se chránit cenné objekty před zásahem blesku?