Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Poručíme větru, dešti v praxi: Vědci našli způsob, jak ZKROTIT MRAKY!

Kulový blesk.
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
Věda
Blesky fascinovaly lidstvo už od pradávna a obvykle byl jejich výskyt připisován některému z bohů. Jako první prostředek ochrany stavení před úderem blesku sloužily posvěcené svíčky – hromničky. Ty později nahradil mnohem úspěšnější bleskosvod – známý spíše jako hromosvod. Tým evropských vědců spustil elektrickou aktivitu v bouřkových mracích. Využil k tomu silné laserové pulsy. Doposud se nic podobného nikomu nepodařilo.

Vystřelení rakety do bouřkového mraku

Loni v Novém Mexiku vzniklo složité technické zařízení, jehož cílem bylo pálit výkonným laserovým dělem do oblaků a vytvořit v nich vlákna plazmatu. To se jim opravdu povedlo a mezi dvěma bouřkami tento jev vytvořili, plazma opravdu vzniklo a fungovalo jako vodič. V oblacích opravdu došlo k elektrickým výbojům, na zem ale blesk nesjel, protože vlákna existovala příliš krátkou dobu.

Blesk jako podceňovaný zabiják

Výzkum blesků je důležitý, protože v dnešní době je vše závislé na elektřině a právě ta blesky přitahuje. Přestože hromosvod zabrání požáru, tak úder blesku do domu ještě pořád může zničit vše, co je připojené k elektrické síti. To samé platí pro komunikační stožáry, základové stanice mobilních sítí a bezpočet dalších zařízení, včetně letadel a vesmírných raket.

Blesky jsou stále ještě značně nepochopený fenomén, na jejich vznik má vliv obrovské množství faktorů. A mají také značný ničivý potenciál, proto se vyplatí pochopit, za jakých okolností vznikají a jak přežívají. Pokud by bylo možné spustit blesky uměle, dalo by se to využít například pro výzkum ochrany před blesky.

Létající drak

Podstatu blesku začali vědci odhalovat v 18. století. Mezi známé průkopníky patří americký vědec Benjamin Franklin. Jeho pokus s chytáním blesku na létajícího draka vešel do dějin a byl mnohokrát opakován, často s tragickými výsledky. V roce 1752 Franklin spolu s pomocníkem vypustil za bouřky létajícího draka. Šňůru pak obvázal kolem kůlu a na druhý konec připevnil kovový klíč. Když přiblížil ruku ke klíči, přeskočila jiskra.

Blesky podle libosti

Nápad spustit bouřku pomocí laseru není nový. Poprvé to vědce napadlo už v sedmdesátých letech minulého století. Dlouho však neměli k dispozici dostatečně výkonná zařízení. V posledních letech se sice takové lasery podařilo vyrobit, ale byla to většinou velmi rozměrná zařízení a nešlo je používat mimo laboratoře. Nyní se to však povedlo. K čemu tyto pokusy povedou? Podaří se chránit cenné objekty před zásahem blesku?

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy