Porušování zákazu nočního vycházení se nevyplácí: Už padly tisícové pokuty
Zákaz nočního vycházení platí mezi 21:00 a 4:59 na území celé České republiky. Podle nového vládního opatření platného od středy 28. října do konce nouzového stavu jsou povoleny jen cesty za prací, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku nebo venčení psa do půl kilometru od bydliště. Lidé musejí případně prokázat, proč z domova vyrazili. Nicméně ne všichni opatření dodržují.
Na Liberecku padly maximální pokuty
Maximální výše pokuty za porušení mimořádných protikoronavirových opatření může činit až 10.000 korun. Tu si vysloužili dva muži z Libereckého kraje. Policisté v Libereckém kraji řešili v noci na dnešek 11 porušení zákazu nočního vycházení, z toho osm na Liberecku a tři na Jabloecku. Ve všech případech šlo o muže. Dvěma z nich uložili policisté maximální možnou pokutu 10.000 korun. ČTK o tom dnes informovala krajská mluvčí policie Ivana Baláková.
"Pokutu 10.000 korun bude muset například zaplatit 24letý mladík z Liberce, který se jen několik minut před 22:00 proháněl na koloběžce v centru Liberce kolem terminálu ve Fügnerově ulici. Kromě toho navíc neměl dýchací cesty zakryté rouškou. Na otázku policistů, zda ví o tom, že porušuje epidemická nařízení odpověděl, že to ví, ale že je mu to jedno," uvedla Baláková.
Zákaz vycházení porušilo v noci na dnešek na Liberecku a Jablonecku 11 mužů ve věku od 23 do 52 let. "Převážně se jednalo o muže ve věku od 23 do 39 roků. Dvěma z nich uložili policisté v příkazním řízení na místě blokovou pokutu ve výši 10.000 korun, jednomu z nich ve stejném řízení pokutu 5000 korun a osmi přestupcům pokutu ve výši 500 korun," dodala Baláková. Na Semilsku a Českolipsku nezjistili policisté ani jedno porušení zákazu nočního vycházení.
Porušování opatření v Praze
Strážníci v hlavním městě za prvních 24 hodin od zavedení zákazu nočního vycházení zjistili 45 případů jeho porušení. Údaj zahrnuje i přestupky za shlukování více než dvou lidí. ČTK to dnes sdělila mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Irena Seifertová.
Městská policie nasazuje denně podle Seifertové do výkonu služby maximální možný počet strážníků, kteří se vedle kontroly mimořádných opatření věnují i dalším činnostem. Nově zavedená opatření týkající se nočního zákazu pohybu venku řeší stejně jako všechna platná opatření při běžné službě. Reaguje rovněž na oznámení na tísňové lince. "Prioritou pro nás i nadále zůstávají kontroly prostředků městské hromadné dopravy a souvisejících prostor," doplnila Seifertová.
Ve středu strážníci zjistili celkem 354 porušení mimořádných protikoronavirových opatření, ať už jde o zákaz vycházení, shlukování lidí, pití alkoholu na veřejnosti či třeba nošení roušek. Za tato porušení uložili 17 pokut za 6600 korun, 15 porušení oznámili správnímu orgánu. V ostatních případech stačila domluva.
"Ve sporných případech strážník na místě nikdy neuzavře věc pokutou, ale oznámí ji správnímu orgánu, kde může dotyčná osoba lépe reagovat a obhajovat svůj pobyt venku," poznamenala Seifertová. Strážníci při kontrole občanů vždy uvítají, když bude kontrolovaný člověk schopen doložit oprávněnost svého pobytu na místě. Ke kontrole mohou být vyzváni i lidé venčící psy, dodala mluvčí.
Bezdomovci bez pokut
Specifickou komunitou jsou lidé žijící na ulici, tedy bezdomovci či drogově závislí. Městská policie na tísňové lince přijala několik oznámení, která se týkala výhradně lidí bez domova nebo pití alkoholu na veřejnost. Strážníci je mohou z místa vykázat, ukládání pokut není v těchto případech účinné, protože jde o nemajetné lidi mnohdy s obrovskými dluhy.