Potraviny a pitná voda budou vzácným zbožím: Za deset let se budeme potýkat s klimatickými katastrofami
Na 17. června připadá Světový den boje proti suchu. Podle statistiky ministerstva životního prostředí z roku 2017 vnímá sucho jako potíž 76 procent dotazovaných Čechů a jen tři procenta lidí ho nepovažují za žádné riziko.
V posledních dnech ale místo sucha zažívá Česká republika spíše silné bouřky a místy i povodně. „Meteorologické, zemědělské i hydrologické sucho je nyní zažehnáno. Uvidíme, co ukáží vrty podzemních vod, ale i jejich hladina by po těchto extrémních srážkách mohla růst,“ tvrdí meteoroložka Dagmar Honsová.
Následky budou katastrofální
Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu posilují extrémní počasí ale právě časté změny. Do budoucna jsou tak rizika katastrof ještě vyšší. Bouře způsobují zvýšení teploty a přetrvávající sucho postupně snižuje zemědělskou produktivitu. Americká zpravodajská služba National Intelligence Council ve své publikaci upozorňuje, že vzhledem k ledovcovému tání stoupne do konce století hladina moře o jeden metr.
Prudký nárůst bouří může ale rychlost stoupání několikanásobně zvýšit. Tam, kde se nyní potýkají se suchem, budou za deset let pravděpodobně mnohem vyšší teploty, a naopak v povodňových oblastech se mohou zvýšit srážky.
Nedostatek zásob
Například Česko může problémy očekávat především v zemědělství, lesnictví a vodním hospodářství. Sucho by způsobilo nedostatek vláhy pro plodiny a významné snížení hladin vodní toků. Potraviny, pitná voda a energie tak v roce 2030 budou vzácným zbožím. Takový problém může mít za následek dokonce migraci lidí. „V roce 2030 budeme potřebovat o padesát procent více potravin, o padesát procent více energie a o třicet procent více pitné vody,” říká profesor John Beddington pro server Novinky.cz a dodává že naše zásoby jsou na nejnižší úrovni za posledních padesát let.