Povinné respirátory místo roušek: Nesmí se ale nosit na blbečka nebo na Klause, varuje Flegr
Rouška je sice prokazatelně vhodným opatřením, jak zabránit šíření koronaviru, oproti respirátoru má ale jeden zásadní rozdíl. Ústenka totiž chrání především ostatní lidi, ale už ne tolik svého nositele. Jinými slovy pokud jste nakažení, rouška zabrání tomu, abyste nemoc předali někomu jinému.
Naopak kvalitní respirátor certifikovaný v Evropské unii chrání velmi slušně nejen okolí, ale i člověka, který ho má nasazený. "Musí ho mít ovšem nasazený správně, tedy nikoli na blbečka (pod nosem), nebo dokonce na Klause (pod bradou)," vysvětluje parazitolog Jaroslav Flegr
Musí se nechat odležet
Podle Flegra je velkou výhodou fakt, že respirátory obvykle těsní lépe než roušky a nepřiléhají k ústům. "Takže si je člověk neposlintá, jejich nošení je tak pohodlnější a můžeme je také snáze nosit opakovaně. Stačí jich mít několik a po použití je nechat 5-7 dnů odležet, aby nachytané viry přestaly být infekční," radí známý vědec.
Flegr tak respirátor třídy FFP2 důrazně doporučuje. Zároveň vědec varuje před výběrem respirátorů s výdechovým ventilem. Pro ně totiž neplatí to samé, co pro ty klasické s filtrem. "Respirátory bez filtru na výdechovém ventilu vůbec nechrání lidi v okolí a jejich používání například ve veřejné dopravě by nemělo být podporováno," varuje Flegr.
S povinnými respirátory na některých místech by podle serveru TN.cz měla počítat i nová verze systému PES. Ta je nařizuje především na stadionech či v hledištích divadel. Fanoušci a diváci si tak nejspíš budou muset respirátor do budoucna pořídit.