Povinné respirátory? Ne všude! Existuje řada výjimek
Ty platí například pro pedagogy, žáky a studenty, kterým vzdělávací činnost neumožňuje nošení ochranného prostředku. Týká se to zejména tělocviku, zpěvu nebo hry na dechové nástroje. Na návrat žáků do škol přitom veřejnost stále čeká.
Podle ministerstva zdravotnictví mají výjimku také osoby při provádění autorského díla, a to například divadelního, tanečního nebo hudebního představení. Koncertní a divadelní sály ovšem mezitím stále zůstávají zavřené. Výjimka se týká také přednášejících osob a účinkujících při tvorbě a výrobě audiovizuálního díla nebo pořadu.
V bazénu bez respirátoru
Řadu výjimek mají také sportovci, jedna z nich se přímo týká osob v prostorech vnitřních umělých koupališť, kterými jsou plavecký bazén, koupelový bazén, bazén pro kojence a batolata a brouzdaliště, lázeňských a léčebných bazénů a saun. Na otevření těchto zařízení si ale s nejvyšší pravděpodobností také budeme ještě muset počkat.
Zakrytým dýchacím cestám se dále vyhnou například děti do dvou let, osoby s poruchou intelektu, hospitalizovaní pacienti nebo zdravotníci při poskytování péče. Dalšími výjimkami jsou ústavní činitelé, řidiči veřejné dopravy, účastníci soudů, snoubenci při svatebním obřadu a další. Respirátory nejsou povinné pro děti od dvou do 15 let, pro ně ale platí povinnost dvou roušek.
Kompletní přehled výjimek lze nalézt zde