Povinné respirátory: Rodinu vyjdou i na 7000 měsíčně, zároveň vypukla nákupní horečka
Povinné zavedení respirátorů třídy FFP2, které od pondělka vyhlásil ministr Blatný, může finančně zničit mnoho rodin. Při povinném nošení ve všech veřejných prostorech, tedy ve veřejné dopravě a obchodech, na úřadech či ve školách by při současných cenách znamenalo pro české domácnosti zátěž i 7000 korun měsíčně. Shodují se na tom analytici.
Pětinu rodin by to mohlo podle nich uvést do existenčních problémů. Ministr Blatný si zřejmě neuvědomuje, že mnoho občanů už nemá z čeho brát, a že mnoho profesí se díky pandemii úplně zastavilo. Sdělit po roce neustálých vládních přešlapů, že látkové roušky jsou nevhodné je tvrdou fackou všem, kteří se především během první vlny snažili pomáhat tím, že právě látkové roušky zcela dobrovolně šili.
Respirátor FFP2
Ceny za respirátory jsou sice od začátku února osvobozeny od DPH, tedy daně z přidané hodnoty, ovšem respirátory nebyly povinné. Pří úvaze, že jeden respirátor stojí průměrně 10 až 40 korun a vydrží v lepším případě 8 hodin je tedy jasné, že dospělý člověk, který chodí do práce, jezdí do ni veřejnou dopravou a chodí nakupovat základní potraviny potřebuje cca 40 respirátorů měsíčně.
„Jezdit do práce, do školy, tam mít respirátor nasazený celou dobu. Tedy nejspíše každý člen domácnosti dva respirátory denně. To je nejdražší řešení, asi 8800 korun měsíčně. To samé, ale použít respirátor, který je možno dezinfikovat a prodloužit jeho životnost. Náklady měsíčně asi 3000 Kč měsíčně,“ řekl ČTK analytik Capitalinked.com Radim Dohnal v lednu, tedy předtím, než byly respirátory osvobozeny od DPH. Dnes tedy nejdražší varianta při současných cenách vychází na zhruba 6000 korun měsíčně pro čtyřčlennou rodinu.
Nejlevnějším řešením je podle Dohnala jednou za dva měsíce nakoupit každému členu domácnosti nanošátek za 800 až 1000 korun. Ten průběžně dezinfikovat, přes noc vyprat. Náklady činí od 1600 Kč měsíčně. „V případě, kdy vláda na poslední chvíli vyhlásí respirátory jako povinné, pak maloobchodní cena logicky vzroste, a to nepochybně na násobky původních cen,“ upozornil Dohnal.
3000 na rodinu a měsíc
Pokud by lidé lidé používali respirátor jednorázově, tedy jeden denně, pak při průměrné ceně 25 korun za respirátor by to pro čtyřčlennou rodinu znamenalo náklad zhruba 3000 Kč měsíčně, doplnil analytik skupiny Natland Petr Bartoň.
Případná kalkulace je ovšem velmi hypotetická, protože v momentě, kdy se respirátory tipu FFP2, či KN95 a N95 vyhlásí jako povinné, vzroste samozřejmě i jejich cena. Při průměrném čistém příjmu rodičů pod 50.000 korun (dohromady) to znamená, že osm procent by padlo jen na respirátory. Podle spotřebního koše Českého statistického úřadu (ČSU) je to zhruba tolik, kolik měsíčně průměrně utratí dospělý jedinec (za normálního stavu) za stravování mimo domov. Déletrvající povinnost nosit respirátory v MHD, nebo v obchodech by znamenala značnou finanční zátěž zejména pro nejchudší pětinu českých domácností, uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Takovou finanční zátěž si podle odborníků mohou chudé české domácnosti dovolit pouze po dobu čtyř týdnů, pak už by musely, kvůli vyčerpání finančních zásob, omezovat jiné výdaje. Protože vláda trpí nízkou a klesající důvěrou, a to zvláště mezi nízkopříjmovými skupinami, lze čekat, že právě tito lidé si respirátory nenakoupí, takže do chudoby či nových exekucí to mnoho lidí neuvrhne, domnívá se Kovanda.
Nákupní horečka
Po vyhlášení povinnosti nosit respirátor nebo nanoroušku vypukla nákupní horečka, Češi vzali lékárny a jejich e-shopy doslova útokem. Extrémně zvýšený zájem o respirátory FFP2 známé řetězce přirovnávají k davovému šílenství. Nejlevnější respirátor třídy FFP2 vyjde v lékárnách zhruba na 25 korun při nákupu větších balení, nejdražší až na 70 korun. Dětské nanoroušky stojí na eshopech zhruba 60 korun za kus.