Povinné respirátory: Tak nám je zaplaťte, zuří lidé, proč roušky najednou nestačí?
Rouška je sice prokazatelně vhodným opatřením, jak zabránit šíření koronaviru, oproti respirátoru má ale jeden zásadní rozdíl. Ústenka totiž chrání především ostatní lidi, ale už ne tolik svého nositele. Jinými slovy pokud jste nakažení, rouška zabrání tomu, abyste nemoc předali někomu jinému.
O povinnosti nosit respirátory třídy FFP2 v obchodech a hromadné dopravě vláda aktuálně uvažuje, lidé se této myšlence nicméně brání. „Rok jsme to zvládli s šitými rouškami - vláda je vychvalovala do nebes! A ted najednou nestačí? Pokud je vláda nedá zdarma, kupovat je v žádném případě nebudu,“ napsala jedna z rozzuřených reagujících na sociální síti.
„Jsem zvědavá, kdo to těm rodinám zaplatí. Už takhle nemají ani na nájem a opět se někdo napakuje. Je to pěkný svinstvo,“ napsala další komentující. Z reakcí lidu jasně vyplývá, že víc než představa povinného nošení respirátorů je štve, kolik by za ně museli utratit.
Rada biologa Flegra
Jaroslav Flegr se k povinnosti nosit respirátory, na rozdíl od většiny lidí, přiklání. Myslí si, že ani finanční zátěž nebude veliká a útrata za tyto ochranné pomůcky může být jednorázová. „Stačí jich mít několik a po použití je nechat 5–7 dnů odležet, aby nachytané viry přestaly být infekční,“ radí známý vědec. Co si o povinných respirátorech myslíte vy?