POZOR! Mobil v kapse a nedostatek spánku vám způsobí líné spermie
Mobil v kapse negativně ovlivní tvorbu spermií. "Nošení mobilních telefonů v kapse přímo ohrožuje spermatogenezi," tvrdí sexuolog Pavel Turčan. A dále vysvětluje: "Tento nešvar většiny mladých mužů se v dnešní době projevuje daleko významněji než před pár lety. Moderní chytré telefony se totiž prakticky pořád připojují, neustále tak vysílají a přijímají signály. Působí tak po delší dobu a negativně ovlivňují mužské zdraví." Je prokázáno, že stejný vliv má i práce s notebookem či tabletem na klíně, které navíc oblast genitálií zbytečně zahřívají a poškozují tvorbu spermií. Muži by si měli uvědomit tato rizika a přizpůsobit tomu způsob práce.
Z provedených studií lze usuzovat, že mobilní telefon v kapse kalhot zcela jistě mužské plodnosti neprospívá. Negativní vliv na mužskou plodnost však nemusí mít přímo mobilní záření, nýbrž zvýšení teploty okolních míst při nošení mobilu v kapse u kalhot. Vysoká teplota varlat se nepříznivě promítá do produkce nových spermií. Dalším rizikem je i zvýšení výskytu reaktivních forem kyslíku a oxidační stres.
Mnohé studie upozorňují na další potenciální problémy, které mohou mobilní telefony, respektive záření (rádiové frekvence mezi 800 a 2 200 MHz), způsobovat. Mluví se o narušení buněčných funkcí i zhoršení kvality spánku.
Nedostatek spánku workoholiků
Například workoholici jsou velmi ohroženou skupinou, protože většinou omezují spánek na minimum a i bezprostředně před usnutím pracují na počítači. Jejich spánek je pak mělký a nekvalitní, protože mozek pořád pracuje. MUDr. Turčan popisuje: "Pro správnou tvorbu spermií jsou potřebné správné hladiny hormonů, přičemž hlavní roli hraje testosteron. Ten se nejvíce tvoří právě v noci a v brzkých ranních hodinách, tedy ve fázi hlubšího spánku, a proto jej muži – workoholici, mohou mít významně méně."
Nepodceňujte vaši spermatogenezi
Muži rizika ohrožující jejich plodnost běžně podceňují a považují je jen za neprověřené mýty. Pokud se však připravujete na početí potomka, měli byste se vyhnout rizikovému chování, které ohrožuje tvorbu spermií, dopřát si dostatek kvalitního spánku, myslet na správný způsob používání mobilních telefonů či notebooků a dbát na správnou životosprávu. Ovlivnit spermatogenezi můžete také vhodným přísunem vitamínů a stopových prvků. Jen do toho!