Pozor na čerty! Dítě si ze strašení může odnést těžké následky, varuje odborník
"Čerta a Mikuláše by měl dělat někdo z rodiny nebo blízké rodiny. To znamená lidé, kteří dítě znají a nejdou do extrému. Tradice jako Mikuláš má mít účel projít si hodnoty, jako co je důležité a co není a dát dětem příležitost, aby se učily. Je to de facto rodičovské napomenutí. Pro rodiče to je hra a pro dítě by to rozhodně nemělo být trauma," řekl eXtra.cz Jeroným Klimeš s tím, že všichni by měli nakonec ocenit, že setkání dítěte s Mikulášem a čertem bylo dobré.
Jenže ne vždy návštěva Mikuláše a čerta dopadne ideálně. A traumata ze strašení se dostaví... "Do extrému by to nikdy nemělo dojít. Pokud se tak stane, tak samozřejmě následek traumatu může vyvolat u dítěte pomočování, přehnanou obavu, psychické problémy. Na dítěti by zkrátka neměly být vidět následky Mikuláše. Mělo by to být maximálně takové to bubu, ale to je celé," vysvětlil Klimeš s tím, že tradice je užitečná. "Dětem to ukazuje takové to pomyslné dobro a zlo a že v negativním smyslu přijde trest, v tom pozitivním pochvala. Pro rozvoj dítěte a vnímání aspektu dobra a zla je to dobrá pomůcka, ale vše se musí držet v mantinelech," dodal pro eXtra.cz Klimeš.
Tradice, kdy rodiny s dětmi navštěvuje trojice Mikuláš, čert a anděl, je v Česku zakořeněna. Svatý Mikuláš je patronem námořníků a rybářů, ochráncem převozníků a hlavně dětí. Každý dnes ví, že bývá oblečen v červeném plášti, na hlavě mívá biskupskou mitru a v ruce biskupskou berlu. Celkovou vizáž doplňuje bílý plnovous. Podle tradice Mikuláše doprovází éterický anděl, celý v bílém, jenž symbolizuje dobro. Posledním je čert, který je často velmi diskutovanou postavou v celé trojici. Je nejenom symbolem zla, nosí řetěz, kterým chrastí a pytel, aby si v něm mohl zlobivé děti odnést do pekla. Z něj mají ti nejmenší největší obavy a často se kvůli strachu, že je čert odnese v pytli do pekla, v jejich očích objeví slzičky… Tak snad i letos to pro všechny děti dopadne dobře a ne nějakým výrazným extrémem.