Pozor, vizita! Hrušínský zazářil jako pan Prepsl: V reálném životě přežil pět infarktů
Snímek Pozor, vizita! z roku 1981 režíroval Karel Kachyňa. Scénáře se ujal společně s režisérem i Vladimír Bor. Hlavní roli dostal Rudolf Hrušínský, který předvedl další ze svých skvělých výkonů. Na kontě má spoustu úspěšných rolí, v životě to ale neměl jednoduché, jelikož se postavil proti okupaci sovětskými vojsky. Jak se dokonce svěřil Hrušínského syn Jan v rozhovoru pro Blesk, komunisté po něm chtěli, aby se svého otce zřekl.
Hlavní postavou filmu Pozor, vizita! je pan Prepsl, který se celý život někde potuloval a nemá žádné rodinné zázemí. Zároveň je člověkem s osobitým pojetím svobody. Najednou má však zbytek života prožít v nemocniční izolaci na infekčním oddělení.
Rudolf Hrušínský podepsal 2000 slov
Tvrdé podmínky izolace mu nevyhovují a několikrát se pokusí o útěk. Brzy však v nemocnici naváže nová přátelství, která způsobí jeho proměnu…
Světoběžníka Prepsla si zahrál legendární herec Rudolf Hrušínský, který s herectvím začal už v dětství. Místo ve školních lavicích trávil čas na divadelních prknech. Jeho herecká kariéra však dostala velkou ránu v dobách, kdy podepsal prohlášení 2000 slov, postavil se proti okupaci sovětskými vojsky a zpochybnil proces chystané normalizace.
Postih na sebe nenechal dlouho čekat a herec nemohl hrát ve filmu ani divadle. Nesměl se objevit ani v rozhlase nebo na přednáškách na DAMU. A aby toho nebylo málo, tak se soudruzi začali zajímat i o jeho syny. „Rudla neměl po absolutoriu na DAMU čtyři roky angažmá a společně s Honzou nedostávali ani role ve filmu či televizi. Kdo je obsadil, musel je zase ihned vyškrtnout,“ citoval web Lifee slova jeho manželky Evy.
Také po synech Rudolfa Hrušínského chtěli, ať se svého otce zřeknou. „Vidím to před sebou jako dnes. V roce 1973 jsem měl točit hlavní roli v povídce Básník ve filmu Maturita za školou. Ráno pro mě přijelo auto, ale neodvezli mě do ateliéru, nýbrž k technickému řediteli FSB Bohumilu Steinerovi. Místnost byla plná papalášů z Barrandova, byl tam i producent filmu Jaroslav Prokop – rudý až za ušima – a Steiner mi tam oznámil, že mi dává na vybranou: Jestli chci film točit, musím napsat do rozhovoru pro filmový časopis Záběr, že se zříkám otce na protest proti jeho politickým postojům a že chci ve filmech hrát pod jiným jménem – anebo už prý si na Barrandově neškrtnu,“ svěřil se Hrušínského syn Jan v rozhovoru pro deník Blesk.
Rudolf Hrušínský zemřel na infarkt
Rudolf Hrušínský čelil i nenávistným telefonátům a výhružkám. Rodina se navíc následně dostala do tíživé finanční situace. „Rodiče museli v sedmdesátých letech prodávat rodinné cennosti, sošky, obrazy a podobně, aby zaplatili složenky. Jinak by přišli o rodinný dům, ve kterém se maminka narodila,“ dodal Jan Hrušínský.
Režim nakonec padl a Rudolf Hrušínský se dva roky dokonce aktivně podílel na politickém dění. Časem ale rezignoval, jelikož byl zklamaný z toho, jakým směrem se politika ubírá. Dožil se 73 let, zemřel v roce 1994 po prodělání šestého infarktu.