Pozval do Evropy imigranty a chce je zvát dál! Kdo ho volil? Kdo ve skutečnosti je Jean-Claude Juncker?
Jean-Claude Juncker se narodil 9. prosince 1954. Je lucemburský politik a právník. Nedávno se stal prezidentem Evropské komise
V letech 1995-2013 působil jako předseda vlády lucemburského velkovévodství. Stal se nejdéle sloužícím premiérem v historii Evropské unie a jednou z nejdéle působících hlav vlád v demokratických zřízeních vůbec. Současně s tímto úřadem zastával v období 1989–2009 post ministra financí Mezi roky 1990–1995 byl předsedou Sociálně křesťanské strany.
Narodil se v Redange a většinu dětství strávil v Belvaux. Mladý Jean-Claude studoval v belgickém Clairefontaine a před návratem domů získal bakalářský titul v Lycée Michel-Rodange. V tuto dobu, konkrétně v roce 1974, vstoupil do Sociálně křesťanské strany. Následně roku 1979 absolvoval magisterské studium práv na francouzské Universitě Strasbourg. Právnickou praxi nikdy nevykonával. Stal se taky tajemníkem parlamentu.
Roku 1979 si vzal Christiane Frising. Rodinnému životu se ale nevěnuje. Více ho baví politika, moc a víno.
Na jeho konto tak připadá pár skandálů Figuroval v kauze daňových podvodů. Čelil obvinění, že nadržuje nadnárodním společnostem. Obvinění nakonec ustál a soud ho neodsoudil.
Druhý skandál, kterým proslul, se odehrál při setkání představitelů EU a zástupců východoevropských zemí. Juncker přišel značně přiopilý a k focení napochodoval jako voják. To by ještě nebylo tak hrozné, kdyby u toho nenapodobil pozdrav Adolfa Hitlera se zvednutou pravicí. Tímto vyvolal mezi přítomnými obrovský rozruch.
Tato opilecká scénka byla zdokumentovaná a vy se na ni u nás můžete podívat. V květnu 2015 na summitu si dokonce dovolil pozdravit maďarského premiéra Viktora Orbána slovy: "Zdravím diktátore!" A to jen z toho důvodu, že Orbán odmítl návrh na přerozdělování uprchlíků v EU.
Proč je ale pro uprchlíky a neustále se je snaží hájit Podle něj je potřeba migranty přijímat. Mají stejné právo na život jako my. Přijímání běženců je otázka lidskosti a lidské důstojnosti. Právo na azyl je základním právem všech na světě a nikdo jim ho nemůže upřít. "Odstrkávat lodi od kotvišť, podpalovat uprchlické ubytovny, ignorovat chudé a bezmocné lidi - to není Evropa," říká tento stárnoucí politik. "Pekaři na řeckém ostrově Kos, kteří zadarmo rozdávají chléb, a vítající davy v Mnichově a ve Vídni - to je Evropa," vzkazuje světu Juncker.
Po pátečním masakru v Paříži se vyjádřil jasně. Pachatelé atentátu na Francii nebyli zoufalí žadatelé o azyl, ale vycvičení zločinci a zabijáci V tom je velký rozdíl. Evropa by podle jeho názoru neměla kvůli atentátům z pátku uzavřít hranice a přestat přijímat běžence. Juncker tvrdí, že kvůli 129 mrtvým není důvod měnit migrační politiku EU.
Junckera ale ostře kritizuje český premiér Sobotka. Jednání tohoto politika už odsuzují i někteří politici v Polsku. Po pařížských útocích Evropa nemůže jen nečinně přihlížet, jak je prolamován Schengen. Britský premiér David Cameron zastává názor, že zvolení Junckera jako prezidenta Evropské unie bylo krokem vedle. V oblibě ho nemá ani maďarský premiér Viktor Orbán. Naopak Angela Merkel ho do čela Evropské komise doporučila.
Juncker dokonce srovnal uprchlickou vlnu s námi, Čechy a Slováky za totality Zmínil, že jsme na tom byli úplně stejně, když jsme prchali před komunismem.