Právo na ukončení vlastního života je stále v nedohlednu. Vláda s eutanazií nesouhlasí
Někteří lidé, kteří mají nevyléčitelnou nemoc, trpí dlouhé roky v agonii a těžkých bolestech, na které nezabírají léky. Na nesnesitelná muka by mohla být řešením eutanazie, neboli usmrcení na žádost. V zemích, ve kterých je povolena, na ni mají právo jen lidé, co prokazatelně trpí nevyléčitelnou nemocí. A právě takový návrh se snažili prosadit někteří poslanci ANO a ODS.
Návrh neměl šanci
„Jedna z největších hodnot, kterou v rámci naší společnosti uznáváme, je svoboda člověka. Dosud ale stále zavíráme oči před přáním nemocných a odpíráme jim možnost odchodu ze světa podle jejich přání,“ řekl v minulosti Lukáš Bartoň (Piráti) pro Novinky.cz, který o uzákonění eutanazie usiluje.
V návrhu zákona bylo uvedeno, že podmínkou pro eutanazii je plnoletost a svéprávnost dotyčné osoby. Ta by navíc musela prokazatelně trpět nevyléčitelnou nemocí, která způsobuje nesnesitelné bolesti. Návrh na uzákonění usmrcení na žádost ale neprošel přes vládu, která s ním nesouhlasí.
V pondělí se k návrhu odmítavě vyjádřila ministerstva zdravotnictví, vnitra a sociálních věcí, neutrální postoj zaujalo pouze ministerstvo spravedlnosti. Proti pak byl i Nejvyšší soud či Česká biskupská konference.
Paralympijská šampionka si zvolila smrt
Novela zákona nyní poputuje do poslanecké sněmovny, kde se o ní bude diskutovat. S největší pravděpodobností se ji ale nepodaří prosadit, jelikož většina poslanců vyjádřila zamítavý názor.
Eutanazie se jako první uzákonila v Nizozemsku, přistoupila k ní i Belgie, Švýcarsko, Lucembursko nebo například Kanada. V Belgii eutanazii využívá každý rok více než tisíc lidí. Nejznámějším případem je belgická paralympijská šampionka Marieke Vervoort. Ta trpěla degenerativním onemocněním svalů, které ji způsobovalo takové bolesti, že třeba týden v kuse nespala. Eutanazii podstoupila 22. října 2019.